Kwiecień kwietniowi nierówny

Spójrzcie, jak rozwój przyrody uzależniony jest od temperatury powietrza. To porównanie zrobiłem ze zdjęć, które otrzymałem od Pana Aleksandra mieszkającego na Os. Kukuczki w Katowicach.

Pięć lat temu mieliśmy bardzo ciepłą wiosnę. W połowie kwietnia obserwowaliśmy już niemal pełnię wiosny fenologicznej. Na zdjęciu z 2018 roku na wszystkich drzewach widać już liście.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo

W 2021 roku wiosna była bardzo zimna i dlatego też 17 kwietnia na żadnym z drzew nie było jeszcze liści, za to w oczy rzucały się przede wszystkim żółte kwiaty forsycji, której kwitnienie jest charakterystyczne bardziej dla zarania wiosny, czyli marca.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo

Poniżej zdjęcie z kwietnia 2022. Widać, że na niektórych drzewach dopiero zaczynały pojawiać się małe liście.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo

A jak wygląda sytuacja w tym roku? Oto najnowsze zdjęcie od Pana Andrzeja.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo

Jak na razie tegoroczna wiosna jest na Górnym Śląsku dość przeciętna, w każdym razie dużo chłodniejsza, niż ta sprzed pięciu lat 😉

Na szczęście przedostatni weekend kwietnia przyniesie mnóstwo Słońca i duże ocieplenie, dzięki czemu przyroda bardziej się zazieleni 🌳

Pamiętajmy, że przyroda w żaden sposób nie przewiduje pogody, lecz jedynie dostosowuje się do panujących warunków, odpowiednio na nie reagując, zwłaszcza na temperaturę.