Prognoza na przełom drugiej i trzeciej dekady lutego

Za nami ciepły weekend, choć dość mokry. Ziemia jest już bardzo wilgotna i miejscami wręcz nie przyjmuje wody, stąd często możemy obserwować wodę stojącą na łąkach czy polach.

Co nas czeka w pogodzie na przełomie drugiej i trzeciej dekady lutego? Zapraszam na najnowszą kilkudniową prognozę z kosmiczną ciekawostką na końcu 😉

W PONIEDZIAŁEK [20.02.2023] – przewiduję w województwie śląskim zachmurzenie całkowite i duże z przejaśnieniami. W większości regionu bez opadów, jedynie lokalnie może słabo przelotnie pokropić.

Temperatura maksymalna po południu ok. 8/10°C, tak więc przed nami kolejny ciepły dzień, jak na drugą połowę lutego. Wiatr z południowego zachodu oraz zachodu umiarkowany i dość silny, w porywach do 55-65 km/h. Ciśnienie spadnie do ok. 1013 hPa, czyli do wartości idealnie średniej.

W NOCY z poniedziałku na wtorek – w całym województwie śląskim przewiduję zachmurzenie przeważnie całkowite ☁️ Miejscami wystąpią opady deszczu 🌧️ To będzie dość ciepła, ale jednocześnie wietrzna noc. Temp. min. wyniesie ok. 6/8°C, a zachodni wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do ok. 50-70 km/h. Ciśnienie lekko spadnie do ok. 1010 hPa.

We WTOREK [21.02.2023] – przewiduję w całym regionie zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami oraz całkowite ☁️ Okresami występować będą opady deszczu 🌧️ zwłaszcza przed południem.

Wciąż napływać będzie do nas powietrze polarno-morskie ciepłe znad Oceanu Atlantyckiego, w związku z tym temperatura maksymalna wyniesie ok. 8/10°C. Wiatr nadal umiarkowany i dość silny z zachodu oraz północnego zachodu w porywach do 50-70 km/h. Ciśnienie wzrośnie do ok. 1017 hPa.

W NOCY z wtorku na środę – dominacja zachmurzenia dużego i całkowitego ☁️ ale przelotne opady deszczu możliwe będą tylko lokalnie. Temp. min. ok. 1/4°C. Wiatr już osłabnie i powieje z północnego zachodu. Ciśnienie będzie wolno rosnąć.

W ŚRODĘ [22.02.2023] – zachmurzenie przeważnie duże z przejaśnieniami 🌥️ Na ogół już bez opadów, jedynie bardzo lokalnie może słabo pokropić deszcz. Temp. max. ok. 6/8°C. Wiatr słaby z kierunków zmieniających się. Ciśnienie ustabilizuje się na poziomie ok. 1018 hPa.

Krótko mówiąc, najbliższe dni nie przyniosą nam powrotu zimy. Pozostaniemy na pograniczu termicznego przedwiośnia oraz wiosny. A na zakończenie przypomnienie niezwykłej ciekawostki dokładnie sprzed dwóch lat – tutaj 😃