BILANS BURZ 14.07.2021 [filmy, zdjęcia, sumy opadów…]

Burze, które przetoczyły się przez Polskę w środę oraz w nocy ze środy na czwartek [14/15.07.2021] były – jak na razie – najsilniejszymi i najbardziej rozległymi w tym sezonie. Środa była też jednym z najcieplejszych dni w tym roku.

Temperatura maksymalna zanotowana w środę 14 lipca 2021

Przed burzowym frontem temperatura wzrosła na wschodzie Polski do 34°C. W woj. śląskim również było upalnie do 33°C w Częstochowie. Było to powietrze częściowo pochodzenia zwrotnikowego z pyłem saharyjskim, który opisałem w tym artykule: https://pogodadlaslaska.pl/do-polski-plynie-gora-pyl-z-sahary/

Gigantyczna chmura burzowa nad Polską

Potężny MCS nad Polską widoczny na nocnym zdjęciu satelitarnym Europy 14.07.2021

Na południkowo ułożonym froncie doszło późnym popołudniem oraz wieczorem do konwekcji i tym samym rozwoju komórek burzowych, które przemieszczały się z południa na północ. Kilka z nich połączyło się w nocy nad Polską tworząc rozległy mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS) o średnicy ok. 450-500 km!

Nad woj. śląskim burza trwała kilka godzin, przynosząc ulewny deszcz, silne porywy wiatru oraz tysiące wyładowań.

Świętochłowice, 14.07.2021
Błyskawica w zwolnionym tempie
Błyskawica w zwolnionym tempie, Świętochłowice 14.07.2021
W trakcie przechodzenia burz występowały silne porywy wiatru nawet do 70-120 km/h
Maksymalne porywy wiatru zanotowane w trakcie burz 14 lipca 2021

Zgodnie z wczorajszym ostrzeżeniem meteorologicznym: https://pogodadlaslaska.pl/ostrzezenie-meteorologiczne-na-14-15-07-2021/ burze przyniosły największe ulewy w strefie oznaczonej cyfrą 3 m.in. w woj. łódzkim i zachodniej części mazowieckiego.

Spośród stacji synoptycznych największe sumy opadów zarejestrowano w Płocku 41 l/m2 oraz w Łodzi 33 l/m2. Sporo deszczu spadło również na stacji Katowice-Muchowiec 29 l/m2

Dobowa suma opadów w Polsce. Źródło: IMGW

Skutki burz

Burze spowodowały największe zniszczenia m.in. w woj. łódzkim, pozbawiając prądu prawie 150 tys. odbiorców. W Łodzi zostały zalane drogi i powalone drzewa. W regionie ewakuowano kilka obozów harcerskich.

Skutki wichury w Łodzi fot. Igor Wojciechowski
Powalone drzewa w Łodzi. Źródło: Dziennik Łódzki

W woj. śląskim najbardziej ucierpiały powiaty bielski, częstochowski oraz zawierciański. Przez Koniecpol przeszła prawdopodobnie trąba powietrzna, zrywając lub uszkadzając wiele dachów. Ewakuowano kilka obozów harcerskich, m.in. w Kostkowicach (pięć osób trafiło do szpitala).

Powalone drzewa i zniszczone namioty w Kostkowicach Źródło: Zawiercie 112
fot. OSP Widzów w gminie Kruszyna w woj. śląskim

W Myszkowie wichura zerwała dach z jednej ze szkół.

Zerwany dach Zespołu Szkół nr 1 w Myszkowie fot. Janusz Strzelczyk
fot. Janusz Strzelczyk

PODOBNE ARTYKUŁY

Previous
Next