Chłodniejszy klimat wyżyn

Rondo na Os. 1000-lecia w Katowicach o godz. 01:00 2 lutego 2023 [źródło: https://www.smpiast.pl/zasoby/rondo_z.htm]

Od kilku dni w Polsce panuje specyficzna sytuacja. W całym kraju mamy tę samą masę powietrza polarno-morskiego chłodnego (świeżego), a temperatura balansuje przeważnie w zakresie 0/5°C. W takiej sytuacji opady są zawsze bardzo zróżnicowane i zależne od wysokości nad poziomem morza.

Wyraźnie widać wpływ wyżyn na postać opadów. Poza górami, gdzie oczywiście śniegu wciąż przybywa, pokrywa śnieżna tworzy się chwilami również na wyżynach, zwłaszcza Śląskiej oraz Krakowsko-Częstochowskiej (Jurze)

Poniżej grafiki z grubością pokrywy śnieżnej z 1 i 2 lutego 2023. Na północnym wschodzie Polski mamy jeszcze starą topniejącą pokrywę, a tak to poza górami pokrywa śnieżna pojawia się okresami właśnie na terenach wyżynnych, mniej więcej od 300 m n.p.m.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
źródło danych: IMGW-PIB
Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
źródło danych: IMGW-PIB

Wpływ wysokości nad poziomem morza widać również w rozkładzie temperatury. Poza górami najchłodniej jest właśnie na terenach wyżynnych, gdzie temperatura spada do około 0/1°C, co przy intensywnych opadach śniegu pozwala na wytworzenie się niewielkiej pokrywy śnieżnej.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
źródło danych: IMGW-PIB

W nocy ze środy na czwartek [1/2 lutego 2023] przez część woj. śląskiego przeszła dość solidna śnieżyca. W ciągu godziny spadło prawie 5 cm śniegu, ale do rana większość stopniała. Na główniej grafice widać zaśnieżone Katowice nocą.