Pogoda na przełom czerwca i lipca

Trwa kolejne ochłodzenie. We wtorek w ciągu dnia w woj. śląskim było tylko ok. 20°C, a w środę rano zaledwie 8/12°C.

Jaka będzie końcówka czerwca i początek lipca? Czy widać 30-stopniowe upały, które od maja obiecywały nam różne portale? Zapraszam na najnowszą prognozę pogody 😉

ŚRODA [28.06.2023] – przez cały dzień pogodę będzie kształtował niż MARCELLINUS z centrum nad Białorusią. W związku z tym przewiduję zachmurzenie zmienne od umiarkowanego ⛅ po całkowite ☁️ Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, głównie po południu i wieczorem.

Białoruski niż będzie do nas ściągać chłodne polarno-morskie powietrze znad Morza Północnego. Temp. max. po południu wyniesie zaledwie ok. 17/20°C. Wiatr umiarkowany i dość silny z zachodu oraz północnego zachodu, będzie obniżał temperaturę odczuwalną. Ciśnienie wciąż stabilne ok. 1015 hPa.

NOC ze środy na czwartek – zachmurzenie przeważnie całkowite i duże z przejaśnieniami. Początkowo miejscami będzie padać deszcz, zwłaszcza w centralnej i południowej części regionu. Temp. min. ok. 11/14°C. Wiatr słaby i umiarkowany z zachodu i północnego zachodu Ciśnienie nadal stabilne 1015 hPa.

CZWARTEK [29.06.2023] – trochę lepsza pogoda, gdyż dostaniemy się pod wpływ słabego wyżu CIGDEM znad południowej Europy. Zachmurzenie będzie zmienne, od dużego ☁️ rano po małe 🌤️ i umiarkowane po południu. Na ogół bez opadów. Jeśli pokropi, to tylko bardzo lokalnie.

Dzięki operacji słonecznej temperatura po południu wzrośnie do ok. 22/24°C. Wiatr słaby i umiarkowany z północnego zachodu i zachodu. Ciśnienie dość stabilne w zakresie 1017-1015 hPa.

NOC z czwartku na piątek – zachmurzenie najwyżej małe lub umiarkowane, miejscami niebo będzie przejściowo bezchmurne 🌔 Bez opadów. Temp. min. ok. 11/15°C. Wiatr słaby ze zmiennych kierunków. Ciśnienie stabilne ok. 1014 hPa.

PIĄTEK [30.06.2023] – zachmurzenie w woj. śląskim będzie zmienne od małego 🌤️ po duże z przejaśnieniami. Na niebie pojawią się głównie chmury piętra wysokiego i średniego, które nie przyniosą opadów.

W ostatnim dniu czerwca temperatura wzrośnie ok. 25/27°C, a więc zrobi się gorąco. Wiatr słaby i umiarkowany przeważnie z południowego zachodu. Ciśnienie spadnie do ok. 1008 hPa.

Jaki będzie początek lipca? Z moich wstępnych analiz wynika, że za kolejnym frontem z opadami, który przywędruje z zachodu i przejdzie w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę rano, temperatura nieco spadnie o kilka stopni.

Generalnie czeka nas typowe polskie lato bez upału z przelotnymi opadami. Szczegółowa prognoza na pierwszy weekend lipca ukaże się już w czwartek wieczorem🙂