Przed nami duże zamieszanie w pogodzie

Od dłuższego już czasu informuję, że prognozy na Wigilię są w tym roku wyjątkowo niestabilne. Niestety sprawdzi się scenariusz, którego się obawiałem, ale o nim za chwilę. Najpierw o pogodzie w najbliższych dniach.

W ŚRODĘ [22.12.2021] W CIĄGU DNIA zachmurzenie w woj. śląskim będzie zróżnicowane, od całkowitego po nawet umiarkowane 🌤️ a więc znów w wielu miejscach pokaże się Słońce. W większości regionu bez opadów, jedynie lokalnie może poprószyć śnieg. Temp. max. ok. -2/-4°C. Wiatr słaby z kierunków zachodnich, wieczorem skręcający na południowy. Ciśnienie wysokie i stabilne ok. 1028-1030 hPa.

W NOCY ZE ŚRODY NA CZWARTEK [22/23.12.2021] w całym woj. śląskim sporo przejaśnień, a nawet rozpogodzeń 🌙 Bez opadów. Temp. min. ok. -6/-10°C, choć lokalnie możliwy będzie jeszcze większy mróz, zwłaszcza w obniżeniach terenu i z dala od gęstej zabudowy.

W CZWARTEK [23.12.2021] W CIĄGU DNIA rano początkowo przejaśnienia⛅ później zachmurzenie wzrastające od zachodu do dużego i całkowitego ☁️ ale jeszcze bez opadów. Temperatura maksymalna po południu i wieczorem ok. -2/0°C. Wiatr z kierunków południowych będzie stopniowo narastać. Ciśnienie gwałtownie spadnie z 1028 do 1008 hPa, a więc aż o 20 hPa.

W NOCY Z CZWARTKU NA PIĄTEK [23/24.12.2021] do woj. śląskiego dotrze front atmosferyczny. W związku z tym w całym regionie będzie pochmurno z opadami śniegu ❄️ tak więc śniegu początkowo jeszcze przybędzie, ale od zachodu opady będą stopniowo przechodzić w deszcz ze śniegiem, a nad ranem już w sam deszcz 🌧️ Temperatura zamiast spadać będzie rosnąć i do rana osiągnie poziom ok. 0/+2°C.

PROGNOZA POGODY NA PIĄTEK [WIGILIĘ] 🎄 24.12.2021 – Polskę przetnie front polarny ułożony równoleżnikowo. Co to oznacza? Otóż w północnej połowie Polski utrzyma się pogoda zimowa ❄️ z temperaturą około i nieco poniżej zera, natomiast w południowej nastąpi odwilż, w związku z napływem ciepłego powietrza znad Atlantyku, więc tu śnieg będzie topnieć. Dokładny przebieg tej granicy zaprezentuję w czwartkowej prognozie.

W WOJ. ŚLĄSKIM WIGILIA będzie pochmurna z okresowymi opadami deszczu 🌧️ Temperatura wzrośnie do ok. +4/+6°C. UWAGA: powieje dość silny wiatr południowo-zachodni. Ciśnienie ustabilizuje się na poziomie ok. 1000 hPa.

W ŚWIĘTA szala zacznie się ponownie przechylać w stronę zimy, ale o tym szczegółowo napiszę wieczorem w czwartek 23 grudnia 2021 🙂