Kiedy najlepiej napełniać baseny?

Od początku czerwca trwa lato meteorologiczne. To termiczne również już zawitało, gdyż średnia dobowa temperatura powietrza przekracza 15 stopni. Czytelnicy pytają, czy opłaca się już napełniać wodą baseny?

Pięć lat temu baseny napełnialiśmy wodą już w maju, a niektórzy to nawet w kwietniu, jednak w 2018 roku wiosna była rekordowo gorąca.

W tym roku wiosna była kolejny raz chłodna, podobnie w poprzednich kilku latach, więc o napełnianiu basenów w maju, czy tym bardziej w kwietniu, nikt raczej nie myślał.

Aby woda w basenie szybko się nagrzała, istotne są przede wszystkim dwa czynniki: słoneczne stanowisko i wysoka temperatura powietrza.

Pierwszy czynnik jest jednak ważniejszy, gdyż woda nagrzewa się przede wszystkim od promieni słonecznych, a dopiero potem od powietrza.

Czerwiec to idealny czas na napełnianie basenów wodą. W tym miesiącu operacja słoneczna jest najsilniejsza, więc woda będzie się stopniowo nagrzewać.

Wprawdzie 2-3 czerwca 2023 czeka nas lekkie ochłodzenie, ale myślę, że od 4-5 czerwca śmiało można baseny już wypełniać wodą, tym bardziej że przeważać będą już dni z temperaturą maksymalną powyżej 20 stopni.