Czy już czas na napełnianie basenów?

Od początku czerwca trwa nie tylko lato meteorologiczne, ale również i to termiczne, gdyż średnia dobowa temperatura powietrza przekracza 15 stopni. Czytelnicy często pytają, czy opłaca się już napełniać wodą baseny?

No cóż, trzy lata temu baseny napełnialiśmy już w maju, a niektórzy to nawet w kwietniu, ale wówczas mieliśmy rekordowo ciepłą wiosnę. W tym roku wiosna była wyjątkowo zimna, więc o napełnianiu basenów w maju nikt raczej nie myślał.

Odradzam również nalewanie wody w najbliższych dniach, gdyż po pierwsze w sobotnie popołudnie [12.06.2021] będzie często padać, po drugie w niedzielę [13.06.2021] temperatura spadnie poniżej 20 stopni.

Polecam jednak napełnianie basenów np. już w poniedziałek [14.06.2021], tym bardziej, że w przyszłym tygodniu będzie prawdopodobnie sporo gorących i przede wszystkim słonecznych dni.

Aby woda w basenie szybko się nagrzała, istotne są przede wszystkim dwa czynniki: słoneczne stanowisko i wysoka temperatura powietrza. Pierwszy czynnik jest jednak ważniejszy, gdyż woda nagrzewa się przede wszystkim od promieni słonecznych, a dopiero potem od powietrza.

W czerwcu operacja słoneczna jest najsilniejsza, więc warto przynajmniej w połowie tego miesiąca napełniać baseny już wodą, by ta zdążyła się nagrzać.