Odwilż nadejdzie stopniowo

Poprzednia doba przyniosła nam najniższe temperatury od początku obecnego sezonu zimowego. Do najzimniejszych regionów należał Górny Śląsk i Małopolska, gdzie we wtorek rano temperatura spadła do ok. -12/-14°C.

Oczywiście nie ma mowy o Bestii ze Wschodu, którą kolejny raz niepotrzebnie straszyły niektóre portale internetowe. A co nas czeka w kolejnych dniach? Zapraszam na najnowszą prognozę pogody.

W ŚRODĘ [08.02.2023] – rano początkowo będzie pochmurno, ale w ciągu dnia szybko się wypogodzi i w naszym regionie pojawi się mnóstwo Słońca 🌤️ Bez opadów.

Temperatura wzrośnie po południu do ok. -1/1°C. Wiatr powieje słabo z południowego wschodu oraz wschodu. Ciśnienie osiągnie rekordową w tym roku i najwyższą od wielu miesięcy wartość około 1045 hPa!

W NOCY ze środy na czwartek w całym województwie śląskim rozpogodzi się. Przewiduję najwyżej zachmurzenie małe, a w sporej części regionu niebo będzie wręcz bezchmurne 🌔 Bez opadów. Lokalnie wystąpią zamglenia.

To będzie dość mroźna noc z silną inwersją temperatury. Na wysokości 2 metrów nad gruntem przewiduję ok. -6/-10°C. Lokalnie w mrozowiskach oraz w kotlinach górskich mróz będzie jeszcze o kilka stopni większy. Wiatr słaby z południowego wschodu. Bardzo wysokie ciśnienie zacznie wolno spadać.

W CZWARTEK [09.02.2023] – czeka nas w całym regionie od rana do wieczora piękny słoneczny 🌞 dzień. Zachmurzenie będzie najwyżej małe. Nigdzie nie przewiduję opadów.

Temperatura maksymalna po południu wyniesie od 1 do 3°C, a więc pojawi się w ciągu dnia lekka odwilż, dzięki operacji słonecznej. Wiatr powieje słabo z kierunków południowych. Ciśnienie spadnie do ok. 1034 hPa, ale i tak nadal będzie dość wysokie.

W NOCY z czwartku na piątek – zachmurzenie miejscami wzrośnie najwyżej do małego i umiarkowanego. Nadal bez opadów. To będzie kolejna noc z mrozem, ale już nieco słabszym. Temp. min. ok. -4/-8°C. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu. Ciśnienie wysokie i stabilne ok. 1035 hPa.

W PIĄTEK [10.02.2023] – zachmurzenie w woj. śląskim będzie się stopniowo zmieniać od małego po duże i całkowite, gdyż dotrze do nas front atmosferyczny, który jednak na ogół nie przyniesie opadów, jedynie bardzo lokalnie może słabo popróśzyć.

Temp. max po południu bez większych zmian, czyli ok. 1/3°C. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu i zachodu. Ciśnienie nadal stabilne i dość wysokie ok. 1035 hPa.

Jak widać najbliższe noce będą w woj śląskim nadal dość mroźne, ale w ciągu dnia dzięki operacji słonecznej temperatura będzie dodatnia i pojawi się nawet stopniowa odwilż.

Jest spora szansa, że w drugiej dekadzie lutego zapanuje termiczne przedwiośnie, a to oznacza, że średnia dobowa temperatura będzie się wahać między 0 a 5°C.

Jest to oczywiście na razie prognoza wstępna, którą będę aktualizował. A jak ciepło może być w lutym? O tym przeczytacie tutaj 😉