Czy widać ocieplenie?

W czasie tegorocznych Świąt Wielkanocnych pogoda w większości kraju dopisała pod tym względem, że było sporo Słońca i nie padało. Na zachodzie i północy Polski niebo było wręcz bezchmurnie. Niestety temperatura pozostawiała sporo do życzenia, gdyż do naszego kraju wciąż napływa z północy zimne arktyczne powietrze. Górny Śląsk należał tradycyjnie do zimniejszych regionów w Polsce.

Północna cyrkulacja powietrza jest niestety typowa dla Europy Środkowej o tej porze roku. Poniżej mapa synoptyczna Europy oraz trajektoria wsteczna masy powietrza napływającej do naszego kraju.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo

Sprawdźmy, czy w kolejnych dniach możemy liczyć na ocieplenie i czy prawdziwa wiosna w końcu do nas zawita.

W NOCY z PONIEDZIAŁKU na WTOREK zachmurzenie w woj. śląskim będzie wzrastać do dużego i całkowitego. Nad ranem lokalnie pojawią się przelotne opady deszczu lub śniegu. Temp. min. ok. 0/3°C. Wiatr słaby przeważnie z północy.

We WTOREK [19-04-2022] w ciągu dnia zachmurzenie zmienne od całkowitego ☁️ po umiarkowane ⛅Miejscami możliwe będą przelotne opady deszczu, śniegu lub krupy śnieżnej. Zimno, jak na drugą połowę kwietnia. Temp. max. po południu ok. 7/9°C. Wiatr słaby głównie z kierunków północnych. Ciśnienie dość stabilne w zakresie 1012-1015 hPa.

W NOCY z WTORKU na ŚRODĘ zachmurzenie umiarkowane do małego. Na ogół bez opadów. Wciąż zimno. Temp. min. rano ok. 2/-2°C. Tak zimne noce powodują, że wegetacja roślin jest całkowicie zahamowana. Wiatr słaby przeważnie z północnego wschodu.

W ŚRODĘ [20-04-2022] zachmurzenie zróżnicowane od małego po całkowite. Jeśli chodzi o opady, to prognoza na ten dzień dla południowej części kraju jest w tym momencie dość trudna, gdyż przez Polskę będzie się przemieszczać nietypowo ze wschodu na zachód kolejna strefa opadów, która być może obejmie część woj. śląskiego, zwłaszcza północną. We wtorek prognoza będzie dużo pewniejsza. Środa będzie kolejnym chłodnych dniem tegorocznej kiepskiej wiosny. Temp. max. w strefie ewentualnych opadów jedynie 7/9°C, a w strefie przejaśnień 10/11°C. Wiatr słaby i umiarkowany z północnego zachodu. Ciśnienie stabilne ok. 1015 hPa.

CZY WIDAĆ JAKIEŚ WIĘKSZE OCIEPLENIE?

Jest nadzieja na nieco wyższą temperaturę pod koniec tygodnia i wtedy na termometrach zobaczymy prawdopodobnie kilkanaście stopni, ale to i tak wciąż jeszcze bez szału. Już we wtorek wieczorem ukaże się kolejna najnowsza prognoza, tak więc zaglądajcie, bo sytuacja w naszej części Europy jest dość chwiejna.