Czy wylewać już wodę z basenów?

Takie pytanie ostatnio dość często zadają mi Czytelnicy, więc postaram się na nie odpowiedzieć, również jako posiadacz małego basenu na ogródku działkowym 😉

Kiedy najchętniej korzystamy z basenów? Oczywiście w czasie upałów albo przynajmniej dni gorących. Wtedy chętnie wskakujemy do basenu, by się w nim ochłodzić. Czy zatem czekają nas jeszcze w tym sezonie upały, a więc dni z temperaturą maksymalną 30+? Otóż jest to już bardzo mało prawdopodobne.

To może chociaż dni gorące z temp. max. 25+? No, tych niestety też w najbliższym czasie nie widać, zatem woda w basenie nie będzie miała już szans mocniej się nagrzać, tym bardziej, że Słońce z każdym dniem zmniejsza swoją siłę i nawet w czasie słonecznych dni nie jest już w stanie mocniej nagrzać wody.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo

Dodatkowo podczas coraz dłuższych i chłodniejszych nocy woda stopniowo ochładza się. O ile w czasie najcieplejszych dni tego lata temperatura wody w basenach dochodziła do ok. 28/30°C, o tyle obecnie ma już ok. 20°C.

Teoretycznie woda jest nawet cieplejsza od powietrza, ale to wcale nie oznacza, że wchodząc do takiej wody będzie nam cieplej. Porównywanie temperatury wody do temperatury powietrza to podstawowy błąd popełniany przez wiele osób. Woda z uwagi na dużo większą gęstość działa na nas bardziej agresywnie niż powietrze, które jest gazem.

Nasze odczucie podczas wchodzenia do wody zależy od różnicy między temperaturą naszej skóry a temperaturą wody. Dopóki woda będzie chłodniejsza od naszego ciała, dopóty po wejściu do niej będziemy odczuwać większy lub mniejszy chłód.

Reasumując, w moim odczuciu sezon na kąpiel w basenach właśnie się skończył. Oczywiście opróżnienie basenu jest indywidualną decyzją jego właściciela. Być może niektórzy lubią kąpiel w wodzie, która ma kilkanaście stopni? 😉