Czym właściwie jest zmierzch oraz świt i jakie są ich rodzaje? Tego dowiecie się z poniższego ciekawostki 🙂
Dobę najczęściej dzielimy na dwie części: dzień i noc. W rzeczywistości tych części można wyróżnić nieco więcej.
ZMIERZCH jest okresem po zachodzie Słońca, w którym Ziemia jest oświetlona światłem słonecznym rozproszonym w atmosferze, czyli Słońce nie oświetla już wtedy bezpośrednio powierzchni Ziemi, lecz będąc pod horyzontem oświetla jedynie wyższe warstwy atmosfery.
Wyróżnia się kilka faz zmierzchu:
ZMIERZCH CYWILNY (kalendarzowy) – gdy środek tarczy słonecznej znajduje się do 6° poniżej horyzontu. W tym czasie pojawiają się na niebie najjaśniejsze gwiazdy oraz planety. Jest jeszcze na tyle jasno, że można prowadzić normalną działalność na otwartej przestrzeni bez sztucznego oświetlenia.
Średnica tarczy słonecznej widziana z Ziemi ma około pół stopnia.
ZMIERZCH ŻEGLARSKI (nautyczny, nawigacyjny, zmrok) – gdy środek tarczy słonecznej znajduje się od 6 do 12° poniżej horyzontu. W tym czasie możliwe jest jeszcze dostatecznie wyraźne obserwowanie linii horyzontu, co ma szczególne znaczenie w astronawigacji, czyli oznaczaniu pozycji statków na podstawie pomiarów położenia niektórych ciał niebieskich.
ZMIERZCH ASTRONOMICZNY – gdy środek tarczy słonecznej znajduje się od 12 do 18° poniżej horyzontu.
Po zmierzchu astronomicznym, gdy Słońce znajduje się już poniżej 18° pod horyzontem, jest już tak ciemno, że zaczyna się NOC ASTRONOMICZNA.
Rano – analogicznie – odpowiednikiem zmierzchu jest ŚWIT, czyli okres między nocą a wschodem Słońca. Tu również – w zależności od położenia Słońca pod horyzontem – można wyróżnić świt astronomiczny, żeglarski oraz cywilny.