Przed nami noce spadających gwiazd [WIDEO]

Przed nami bardzo ciekawe wydarzenie astronomiczne. Przez najbliższe noce (11-14 sierpnia) tam, gdzie aura pozwoli, będzie najlepsza okazja, by zaobserwować PERSEIDY, czyli rój meteorów, którego orbita przecina co roku orbitę Ziemi w okresie 17 lipca – 24 sierpnia. W tym roku ich maksimum przypada na noc 12/13 sierpnia.

METEORY, nazywane potocznie zjawiskiem „spadających gwiazd” to ślady, jakie pozostawiają po sobie METEOROIDY przelatujące i spalające się w ziemskiej atmosferze.

Meteor

Czym są zatem meteoroidy?

METEOROIDY to okruchy skalne, które krążą w przestrzeni kosmicznej po orbitach wokół Słońca. W przypadku roju Perseidów mamy do czynienia z pozostałościami komety 109P/Swift-Tuttle. Co roku Ziemia w swej wędrówce wokół Słońca wpada na rój meteoroidów związanych właśnie z tą kometą.

Perseidy przemieszczają się z prędkością nawet do 60 km/s! Najlepiej obserwować je poza miastem, ale i w mieście będziemy mogli je dostrzec, choć z pewnością będzie to utrudnione przez zanieczyszczenie nieba silnymi sztucznymi światłami. Do ich obserwacji nie potrzebujemy ani teleskopu, ani lornetki.

Zjawisko „spadających gwiazd”

UWAGA: pozostałości niektórych meteoroidów mogą spaść nawet na Ziemię! Nazywamy je wtedy METEORYTAMI.

Meteoryt

Istnieje zatem znikome prawdopodobieństwo, że meteoryt może na nas spaść. Znane są przypadki, kiedy meteoryt wpadał przez dach do domu, czyniąc jego właścicieli milionerami.

Poniżej film z 15 lutego 2013 roku, gdy przelatujący nad Czelabińskiem w Rosji meteoryt wywołał falę uderzeniową, która uszkodziła ponad 7,5 tys. budynków, raniąc około 1,5 tys. osób.

Podsumowując: METEOROID (kosmiczny okruch) przelatując przez atmosferę Ziemi staje się METEOREM (świecącym śladem, „spadającą gwiazdą”). Meteoroid, który nie zdążył się spalić w atmosferze i dotarł do Ziemi, staje się METEORYTEM.

PODOBNE ARTYKUŁY

Previous
Next