Do Polski dociera pył i siarka z wulkanu.

Trwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jednym z produktów erupcji wulkanicznej jest popiół i dwutlenek siarki.

Przemieszczanie się chmury wulkanicznej zależy od kierunku wiatru, a ten na przeważającym obszarze Europy jest południowo-zachodni, w związku z tym część wulkanicznego pyłu dotrze również nad Polskę. Oczywiście nic z tego powodu nam nie grozi. Skutkiem może być jedynie niewielkie zmętnienie atmosfery.

Nie musimy się również obawiać zwiększonego stężenia dwutlenku siarki (SO2) w powietrzu, przedstawionego na głównej grafice. Niestety w Internecie pojawiły się sensacyjne informacje, które informują o „toksycznym” tudzież kwaśnym deszczu, który rzekomo ma spaść na Polskę. Oto jedna z nich.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo

Czym jest kwaśny deszcz?

Najprościej mówiąc, kwaśny deszcz powstaje w wyniku reakcji m.in. tlenków siarki i azotu z parą wodną, tworząc żrące roztwory kwasu siarkowego czy azotowego. Aby taki kwaśny deszcz spadł musi przede wszystkim wystąpić opad, tymczasem w niedzielę nigdzie w Polsce nie będzie padać 🙂

Warto w tym miejscu przypomnieć, że 30-50 lat temu, gdy powietrze nad Polską było dużo bardziej zanieczyszczone niż teraz, opady kwaśnego deszczu były dość powszechne. Powodowały one m.in. degradację roślinności, zakwaszenie wód oraz gleb.

Do najbardziej „zakwaszonych” obszarów w Polsce należała Wyżyna Śląska oraz pogranicze Polski, Czech i Niemiec, czyli tzw. „Czarny Trójkąt Europy”, gdzie silnej degradacji uległy m.in. lasy w Górach Izerskich.