Dziś początek lata astronomicznego, a jutro…

We wtorek 21.06.2021 w momencie wstąpienia Słońca w znak Raka, rozpocznie się lato astronomiczne. Jutro, czyli w środę 22 czerwca, zacznie się z kolei lato kalendarzowe.

Przypomnę, że lato meteorologiczne obejmuje trzy najcieplejsze miesiące w roku, czyli trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia, zaś lato klimatyczne (termiczne) to dni ze średnią dobową temperaturą powietrza powyżej +15°C. Ten rodzaj lata też już trwa mniej więcej od początku czerwca.

Przesilenie letnie

21 czerwca to szczególny dzień. Słońce maksymalnie oświetla półkulę północną Ziemi. W południe góruje pod kątem prostym (w zenicie) na zwrotniku Raka. W tych szerokościach geograficznych operacja słoneczna jest najsilniejsza, stąd panują tam najwyższe temperatury na Ziemi dochodzące obecnie do 48/50°C!

Oświetlenie Ziemi w dniu przesilenia letniego (grafika: wikipedia)

Najdłuższy dzień w roku

Na półkuli północnej 21 czerwca będzie najdłuższym dniem w roku.  Noc z poniedziałku na wtorek  21/22 czerwca będzie z kolei najkrótszą nocą w roku. To tzw. Noc Kupały. W Polsce obchodzona jako noc Świętojańska 23/24 czerwca.

Niestety, początek lata oznacza…

Od 22 czerwca dzień zacznie się niestety skracać, ale początkowo nie będzie to w ogóle widoczne, gdyż zachód Słońca będzie przez kilka dni występować niemal o stałej porze, jedynie wschody następować będą o kilka minut później.

Dzisiejszy dzień potrwa w Katowicach 16 godzin i 29 minut. W porównaniu do najkrótszego dnia w roku będzie on dłuższy aż o 8 godzin i 23 minuty.

Słońce świeci dziś najwyżej na niebie!

W Katowicach w południe słoneczne, czyli o godz. 12:45, Słońce wzniesie się na wysokość 63°. Dla porównania w pierwszym dniu zimy nasza dzienna gwiazda świeci bardzo nisko, bo zaledwie pod kątem 17°. Wysokość Słońca (a nie długość dnia) jest głównym czynnikiem kształtującym temperaturę na Ziemi.

Za kołem polarnym północnym, czyli w Arktyce, trwa obecnie dzień polarny, a to oznacza, że Słońce w ogóle tam nie zachodzi. Widać to doskonale na grafice przedstawiającej oświetlenie Ziemi w dniu przesilenia letniego oraz na poniższym filmie z Alaski.

Na koniec warto dodać, że na półkuli południowej zaczęła się dziś astronomiczna zima, a za kołem polarnym południowym (na Antarktydzie) trwa noc polarna

PODOBNE ARTYKUŁY

Previous
Next