Poznaj wszystkie rodzaje lata

W środę 21.06.2023 o 16:57 w momencie wstąpienia Słońca w znak Raka, rozpocznie się LATO ASTRONOMICZNE.

W czwartek 22 czerwca, zacznie się z kolei LATO KALENDARZOWE.

LATO METEOROLOGICZNE obejmuje trzy najcieplejsze miesiące w roku, czyli trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia.

LATO KLIMATYCZNE (TERMICZNE) to dni ze średnią dobową temperaturą powietrza powyżej +15°C. Ten rodzaj lata też już trwa od pewnego czasu.

LATO FENOLOGICZNE (PRZYRODNICZE) zaczyna się od kwitnienia robinii akacjowej.

Przesilenie letnie

21 czerwca to szczególny dzień. Słońce maksymalnie oświetla półkulę północną Ziemi. W południe góruje pod kątem prostym (w zenicie) na zwrotniku Raka.

W tych szerokościach geograficznych operacja słoneczna jest najsilniejsza, stąd panują tam najwyższe temperatury na Ziemi dochodzące obecnie do 48/50°C!

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Oświetlenie Ziemi w dniu przesilenia letniego 21 czerwca (grafika: wikipedia)

Najdłuższy dzień w roku

Na półkuli północnej 21 czerwca jest najdłuższym dniem w roku.  Noc ze środy na czwartek 21/22 czerwca będzie z kolei najkrótszą nocą w roku. To tzw. Noc Kupały. W Polsce obchodzona jako noc Świętojańska 23/24 czerwca.

Niestety, początek lata oznacza…

Od 22 czerwca dzień zacznie się niestety skracać, ale początkowo nie będzie to w ogóle widoczne, gdyż zachód Słońca będzie przez kilka dni następować niemal o stałej porze, jedynie wschody będą o kilka minut późniejsze.

Pierwszy dzień lata potrwa w Katowicach 16 godzin i 25 minut. W porównaniu do najkrótszego dnia w roku będzie on dłuższy aż o 8 godzin i 23 minuty.

Słońce świeci najwyżej w roku!

W Katowicach w południe słoneczne, czyli o godz. 12:45, Słońce wzniesie się na wysokość 63°. Dla porównania w pierwszym dniu zimy nasza dzienna gwiazda świeci bardzo nisko, bo zaledwie pod kątem 16°.

Wysokość Słońca (a nie długość dnia) jest głównym czynnikiem kształtującym temperaturę na Ziemi.

Za kołem polarnym północnym, czyli w Arktyce, trwa obecnie dzień polarny, a to oznacza, że Słońce w ogóle tam nie zachodzi.

Widać to doskonale na grafice przedstawiającej oświetlenie Ziemi w dniu przesilenia letniego oraz na poniższym filmie z Alaski.

Na koniec dodam, że na półkuli południowej zaczyna się astronomiczna zima, a za kołem polarnym południowym (na Antarktydzie) trwa noc polarna