Dziś początek lata astronomicznego, a jutro…

W poniedziałek 21.06.2021 w momencie wstąpienia Słońca w znak Raka, zaczęło się lato astronomiczne. We wtorek 22 czerwca zacznie się z kolei lato kalendarzowe. Przypomnę, że lato meteorologiczne trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia, zaś lato klimatyczne (termiczne) to dni ze średnią DOBOWĄ temperaturą powietrza powyżej +15°C. Też rodzaj lata też już trwa mniej więcej od początku czerwca.

Przesilenie letnie

Dzisiejszy dzień jest szczególny. Słońce maksymalnie oświetla półkulę północną Ziemi. W południe góruje pod kątem prostym (w zenicie) na zwrotniku Raka. W tych szerokościach geograficznych operacja słoneczna jest najsilniejsza, stąd panują tam najwyższe temperatury na Ziemi dochodzące obecnie do 48/50°C!

Oświetlenie Ziemi w dniu przesilenia letniego

Najdłuższy dzień w roku

Na półkuli północnej poniedziałek 21 czerwca będzie najdłuższym dniem w roku.  Noc z poniedziałku na wtorek  21/22 czerwca będzie z kolei najkrótszą nocą w roku. To tzw. Noc Kupały. W Polsce obchodzona jako noc Świętojańska 23/24 czerwca.

Od 22 czerwca dzień zacznie się niestety skracać, ale początkowo nie będzie to w ogóle widoczne, gdyż zachód Słońca będzie przez kilka dni występować niemal o stałej porze, jedynie wschody następować będą o kilka minut później.

Dzisiejszy dzień potrwa w Katowicach 16 godzin i 25 minut. W porównaniu do najkrótszego dnia w roku będzie on dłuższy aż o 8 godzin i 23 minuty.

Słońce świeci dziś najwyżej na niebie!

W Katowicach w południe słoneczne, czyli o godz. 12:45, Słońce wzniesie się na wysokość 63°. Dla porównania w pierwszym dniu zimy nasza dzienna gwiazda świeci bardzo nisko, bo zaledwie pod kątem 17°. Wysokość Słońca, a nie długość dnia, jest głównym czynnikiem kształtującym temperaturę na Ziemi.

Za kołem polarnym północnym, czyli w Arktyce, trwa obecnie dzień polarny, to znaczy, że Słońce w ogóle tam nie zachodzi. Widać to doskonale na grafice przedstawiającej oświetlenie Ziemi w dniu przesilenia letniego.

Dodam, że na półkuli południowej zaczęła się dziś zima, a za kołem polarnym południowym (na Antarktydzie) trwa noc polarna.