Przesilenie zimowe!

W sobotę 21 grudnia 2024 o godz. 10:19 nastąpi początek astronomicznej zimy.

Na półkuli północnej to najkrótszy dzień w roku. W Katowicach trwa on 8 godzin i 1 minutę, w Warszawie 7 godzin i 42 minuty, zaś najkrócej na północy Polski – w Jastrzębiej Górze tylko 7 godzin i 10 minut.

Przypomnę, że najwcześniejszy zachód Słońca miał miejsce 12 grudnia, ale ponieważ wschody Słońca opóźniały się jeszcze bardziej, to dopiero 21 grudnia jest najkrótszym dniem w roku.

Od przesilenia zimowego dzień zacznie się wydłużać, mimo że wschód Słońca jeszcze się opóźni do końca roku o dwie minuty.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Oświetlenie Ziemi w dniu przesilenia zimowego [źródło: Wikipedia]

Na powyższej grafice przedstawione jest oświetlenie Ziemi w dniu przesilenia zimowego. Słońce góruje wówczas najniżej w roku – w Katowicach pod kątem zaledwie 16 stopni, zaś w zenicie, czyli pod kątem prostym, góruje na zwrotniku Koziorożca, dlatego też okolice tego zwrotnika to teraz najgorętsze miejsca na Ziemi z temperaturą ok. 45°C! Na półkuli południowej zaczęło się lato i tam trwa z kolei najdłuższy dzień w roku.

Im dalej na północ, tym noce są dłuższe. Noc polarna, podczas której Słońce w ogóle nie wschodzi, sięga teraz od bieguna północnego aż do koła podbiegunowego.

Z każdym dniem jej zasięg będzie się jednak zmniejszał. Na samym biegunie północnym jest środek półrocznej nocy polarnej. Potrwa ona do równonocy wiosennej i wtedy zacznie się tam trwający sześć miesięcy dzień polarny.

Moi Drodzy, wraz z początkiem astronomicznej zimy dzień zacznie się wydłużać, a noce skracać, tak więc zaczynamy pochód ku wiośnie, po drodze napotykając czasem termiczną zimę 😉 Astronomiczna zima potrwa do 20 marca 2025

Na koniec dodam, że rodzajów zimy jest aż pięć, a opis wszystkich znajdziesz z kolei w tej 👉CIEKAWOSTCE