Gdy woda jest cieplejsza od powietrza…

Czasami po gorących dniach przychodzi ochłodzenie i temperatura powietrza szybko spada. A co z temperaturą wody w basenach, jeziorach czy morzu?

Ta spada dużo wolniej i zdarza się, że woda ma wyższą temperaturę niż powietrze. Czy to znaczy, że wchodząc do takiej wody będzie nam cieplej?

Kiedyś pewna pani pogodynka, stojąc na nadmorskiej plaży, powiedziała „Dziś morze i powietrze mają taką samą temperaturę 20°C, więc wchodząc do wody nie odczujemy ochłody”.

Nie wierzyłem własnym uszom. Jest to oczywiście nieprawda. Nie można porównywać temperatury powietrza, a więc gazu, do temperatury wody, czyli cieczy!

Wchodząc do morza o temperaturze 20°C oczywiście odczujemy chłód i to spory, niezależnie od tego, czy powietrze ma 15°C czy 25°C, ponieważ nasze ciało ma dużo wyższą temperaturę. Dopóki woda będzie zimniejsza od powierzchni naszej skóry, dopóty będziemy odczuwać chłód. Proste! 😁

Co innego, gdybyśmy przebywali już kilka minut w wodzie o temp. 20°C i weszli do wody o temp. 25°C. Wówczas odczujemy, że jest cieplej.

Woda działa na nas dużo silniej niż gaz, ponieważ ma większą gęstość, ma dużo większą pojemność cieplną.

Przykładowo powietrze o temp. 90°C od razu nas nie poparzy, a woda już tak. Jeśli wystawimy dłoń za okno, gdy jest mróz -5°C odczujemy chłód, ale gdy włożymy rękę do teoretycznie cieplejszej wody o temp. +2°C odczujemy przeszywające zimno, gdyż woda wychładza o wiele szybciej niż powietrze!

Paradoksalnie wolimy kąpać się w morzu wtedy, gdy woda jest dużo zimniejsza od powietrza, czyli w czasie upałów. Dlaczego? Bo po prostu pragniemy ochłody 😃 Gdy powietrze jest chłodne mało kto kąpie się w morzu, mimo że teoretycznie jest ono cieplejsze od powietrza.

Zatem czy w Bałtyku możemy kiedykolwiek odczuwać ciepło? Tak. Jeśli będziemy się kąpać już dobrych kilka minut i ochłodzimy mocno nasze ciało, to wychodząc z wody najpierw odczujemy chłód (zwłaszcza w pochmurny i wietrzny dzień), ponieważ woda parując z naszego ciała pobiera jego ciepło, ale zanurzając się ponownie w wodzie, odczujemy ciepło 🙂

Na koniec inny przykład. Przyłóżcie do gołego brzucha słoik, talerz, garnek czy nawet łyżkę. Odczujecie przez chwilę chłód, mimo że naczynia te mają temperaturę pokojową, a więc taką jak otaczające je powietrze, ale jednak niższą niż nasze ciało.

Jeśli dotkniecie np. styropianu, to wydaje się on zawsze ciepły, bo jest lekki i po prostu od razu przyjmuje temperaturę naszego ciała 😉 Prawa fizyki rządzą światem 😀

Jeśli podoba Ci się to, co robię i chcesz wesprzeć moją pasję, możesz postawić mi wirtualną kawkę 😉 ☕ 👉 TUTAJ 👈 ☕ Z góry dziękuję Ci za wsparcie ♥️