Gdyby „ruski” wyż uderzył w styczniu…

Wyż syberyjski (rosyjski) to układ wysokiego ciśnienia zalegający zimą nad Azją i czasami również wschodnią Europą. Jego tworzenie się związane jest z osiadaniem zimnego powietrza nad wychłodzonym lądem.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Sytuacja baryczna nad Europą 10 marca 2022 [IMGW-PIB]

Od 10 marca 2022 wyż ten zaczął kształtować pogodę również w Polsce. Do naszego kraju napływa ze wschodu suche i chłodne powietrze polarno-kontynentalne. Na wschodzie Europy temperatura spada nocami nawet do -25/-30°C.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Temperatura minimalna zanotowana w nocy 9/10 marca 2022

Oddech tego wyżu odczujemy również w Polsce. Najbliższe noce i poranki będą mroźne. W piątek [11-03-2022] rano lokalnie może wystąpić nawet dwucyfrowy mróz, zwłaszcza na wschodzie kraju i obszarach podgórskich.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Temperatura minimalna przewidywana na noc 10/11 marca 2022 [model ECMWF]

Część Ukrainy mocno zmrozi

Niestety w objętej wojną Ukrainie najbliższe dni przyniosą spore spadki temperatury. Jęzor bardzo mroźnego powietrza dotrze przede wszystkim do obwodów położonych na północnym wschodzie Ukrainy (Charkowskiego i Sumskiego). W sobotę [12-03-2022] nad ranem temperatura może tam spadać nawet do ok. -15/-20°C.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Trajektoria wsteczna masy powietrza dla Moskwy 10 marca 2022 godz. 00:00
Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Trajektoria wsteczna masy powietrza dla Kijowa przewidywana na 11 marca 2022 na godz. 00:00

Gdyby dziś był środek stycznia?

W całej tej sytuacji mamy trochę szczęścia. Dlaczego? Gdyby podobna sytuacja baryczna wystąpiła w środku stycznia, a więc w samym środku meteorologicznej zimy, w Polsce temperatura spadałaby do ok. -25/-30°C (w mrozowiskach lokalnie do -35°C), zaś na wschodzie Europy do -40/-45°C!

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Trajektoria wsteczna masy powietrza dla Warszawy przewidywana 11 marca 2022 na godz. 00:00

Na szczęście mamy już marzec i dużo wyżej świecące Słońce mocniej ogrzewa powierzchnię Ziemi i zalegające nad nią powietrze. Dzięki temu w ciągu dnia mamy maksymalnie na wschodzie Polski około 0°C, a na zachodzie nawet +5°C. W styczniu w tej sytuacji wszędzie panowałby całodobowy mróz, który na wschodzie byłby dwucyfrowy również w ciągu dnia.