Gdzie Słońce świeci najdłużej?

Większość z nas lubi ten czas w roku, gdy dni są znacznie dłuższe od nocy. Przeanalizujmy, jak to wygląda w Polsce, Europie i na całej półkuli północnej.

Wiosną i latem na półkuli północnej dni są dłuższe od nocy, zaś jesienią i zimą to noc ma przewagę nad dniem. Najdłuższe dni występują na przełomie astronomicznej wiosny oraz lata.

Im dalej na północ, tym dni są dłuższe

Przez pół roku (wiosną i latem) dni w Polsce są dłuższe niż np. nad Morzem Śródziemnym. Największe różnice występują w drugiej połowie czerwca.

Oto kilka przykładów długości dnia w różnych miastach w dniu 27 czerwca:
GDAŃSK: 17 godzin i 11 minut
RZYM: 15 godzin i 12 minut
ATENY: 14 godzin i 48 minut
KAIR: 14 godzin i 10 minut

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Długość trwania dnia w trzeciej dekadzie czerwca

Na krańcach północnych Europy trwa dzień polarny, czyli Słońce świeci tam przez całą dobę. Najdłużej dzień trwa na biegunie północnym – aż pół roku!

W Polsce wiosną i latem najdłuższe dni są nad morzem. Różnica długości dnia między Władysławowem a Zakopanem w trzeciej dekadzie czerwca wynosi aż 55 minut. Jesienią i zimą jest oczywiście na odwrót. Wówczas to nad morzem dni są najkrótsze.

Dlaczego na północy jest chłodniej, skoro Słońce świeci tam najdłużej?

Przyczyną tego stanu rzeczy jest mniejsza niż na południu Europy wysokość Słońca, która jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na temperaturę, ale o tym pisałem więcej w tym osobnym ARTYKULE

Na całej Ziemi dzień i noc trwają w sumie tyle samo

Gdybyśmy zsumowali długość wszystkich dni i nocy w roku to okaże się, że w każdym miejscu na Ziemi dni i noce trwają w sumie dokładnie tyle samo, czyli po pół roku, np. na równiku dzień i noc trwa zawsze po 12 godzin, na biegunach noc i dzień polarny trwają po sześć miesięcy, a w Polsce jesienią oraz zimą noc jest dłuższa od dnia, zaś wiosną i latem to dzień ma przewagę nad nocą.

Zatem nie do końca prawdziwe jest stwierdzenie, że w Polsce dni są krótsze niż w innych krajach Europy 😉 Wszystko zależy od pory roku, zaś w skali całego roku w każdym miejscu na Ziemi dzień i noc trwają tyle samo 🙂