Czy na pewno znasz wszystkie pory roku? 😃

Większość osób zna zapewne cztery podstawowe pory roku: wiosnę🌼 lato🌳 jesień🍁 oraz zimę⛄️ Tymczasem w Polsce wydziela się najczęściej sześć pór roku.

Wyznaczył je klimatolog Eugeniusz Romer (1871-1954). Kryterium podziału stanowią średnie dobowe wartości temperatury powietrza:

• PRZEDWIOŚNIE (0-5°C)

• WIOSNA (5-15°C)

• LATO (powyżej 15°C)

• JESIEŃ (5-15°C)

• PRZEDZIMIE (0-5°C)

• ZIMA (poniżej 0°C)

Szczególnie przedzimie może tu być dla niektórych osób nowością, bo przecież przedwiośnie jest nam znane i to nie tylko z powieści Żeromskiego 🙂

Wiosna, lato, jesień i zima w tym samym miejscu

Ktoś może spytać, jaką w takim razie mamy porę roku, gdy średnia dobowa temperatura wynosi np. 8°C? Wiosnę czy jesień? Oczywiście zależy to od kalendarza. W październiku powiemy, że mamy jesień, a w kwietniu będziemy w tej sytuacji mówić o wiośnie.

Przedzimie, będące porą przejściową między jesienią a zimą, występuje najczęściej w drugiej połowie listopada i pierwszej połowie grudnia.

Wiosna, lato, jesień i zima na tym samym drzewie

W poszczególnych latach bywa to jednak różnie. Przykładowo w sezonie 2019/20 przedzimie przeciągnęło się przez kilka miesięcy i przeszło od razu w przedwiośnie, gdyż termicznej zimy praktycznie w ogóle nie było.

Niektórzy meteorolodzy wyróżniają nawet osiem termicznych pór roku i do opisanych wyżej sześciu dodają jeszcze dwie: przedlecie oraz polecie ze średnią temperaturą dobową w zakresie 10-15°C.

PODOBNE ARTYKUŁY

Previous
Next