Co dalej z tą zimą?

Za nami bardzo zimowy tydzień z całodobowym mrozem i sporą dawką opadów śniegu. Jakiej pogody możemy spodziewać się w kolejnym tygodniu grudnia? Czy jest szansa na białą Wigilię? Zapraszam na najnowszą prognozę pogody.

W PONIEDZIAŁEK [19-12-2022] – przez cały dzień bez opadów. Zachmurzenie małe 🌤️ i umiarkowane. Po bardzo mroźnej nocy i poranku, temperatura w ciągu dnia będzie wzrastać i wieczorem osiągnie ok. -3/0°C, tak więc śnieg nawet nie zacznie topnieć. Wyjątkiem będą tereny podgórskie, gdzie temperatura już wzrośnie lekko powyżej zera. Wiatr słaby i umiarkowany z południa. Ciśnienie będzie spadać z 1039 do 1028 hPa.

W NOCY z poniedziałku na wtorek zachmurzenie przeważnie duże i całkowite. Lokalnie możliwe będą słabe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Więcej informacji w tym ostrzeżeniu. Temp. min. w pierwszej części nocy ok. -5/0°C, a więc mróz już dużo słabszy niż poprzedniej nocy. W górach i pod górami już bez mrozu. Wiatr z południa słaby do umiarkowanego, miejscami dość silny, a na południu regionu silny.

We WTOREK [20-12-2022] – zachmurzenie przeważnie duże i umiarkowane 🌥️ Na ogół bez opadów. Temp. max. ok. 0/3°C, a więc zacznie się lekka odwilż, ale z pewnością przez cały dzień wszędzie utrzyma się pokrywa śnieżna, która w woj. śląskim jest bardzo gruba w porównaniu do centrum, północy czy zachodu Polski, gdzie śniegu miejscami nie ma w ogóle. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu. Ciśnienie nadal będzie spadać i wieczorem osiągnie poziom ok. 1018 hPa.

W NOCY z wtorku na środę przewiduję zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże. Bez opadów. Temp. min. ok. -1/-3°C, a to oznacza, że również w środę obudzimy się przy białych krajobrazach za oknem. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu.

W ŚRODĘ [21-12-2022] – zachmurzenie duże do całkowitego. Po południu i wieczorem wieczorem dotrze do nas front z opadami głównie deszczu 🌧️ Temp. max. ok. 1/3°C, a więc wciąż jeszcze tylko lekka odwilż, zatem w środę wieczorem za oknami nadal dominować będą białe krajobrazy w naszym regionie. Wiatr umiarkowany i dość silny z południowego zachodu. Ciśnienie lekko spadnie do ok. 1015 hPa.

CO W KOLEJNYCH DNIACH? – prawdopodobnie w drugiej połowie tygodnia nastąpi większe ocieplenie i tym samym Wigilia oraz pierwszy dzień świąt zapowiadają się z temperaturą zdecydowanie na plusie, a więc śnieg będzie topnieć. Niewykluczone, że popada również deszcz.

Oczywiście dokładna prognoza na Wigilię i święta ukaże się w moich kolejnych wpisach za kilka dni.

Generalnie jednak biała pokrywa najdłużej utrzyma się w najbliższych dniach tradycyjnie na wschodzie i południu kraju, w tym w woj. śląskim. Mój ostatni raport śniegowy znajdziecie TUTAJ Prognozę będę oczywiście na bieżąco aktualizować, tak więc zaglądajcie na stronę 🙂

Tymczasem zapraszam Was jeszcze na:

👉OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE

👉RAPORT Z OSTATNIEJ BARDZO MROŹNEJ NOCY

oraz

👉MOJĄ ZIMOWĄ GALERIĘ ZDJĘĆ 😁