Zapraszam na trzecią i zarazem ostatnią część serii, w której opisuję tworzenie swoich prognoz pogody. Przypomnę, że 👉pierwsza część dotyczyła przede wszystkim analizy map synoptycznych Europy, zaś w 👉drugiej części skupiłem się na analizie zdjęć satelitarnych oraz map radarowych opadów i burz.
Po analizie wymienionych wyżej map oraz zdjęć przechodzę do porównania prognoz różnych modeli numerycznych, które są pomocne przy prognozowaniu pogody.
Analizie podlegają zarówno szczegółowe mapy dotyczące poszczególnych elementów pogody, takich jak ciśnienie, zachmurzenie, temperatura, opady czy wiatr, jak i meteorogramy dla wybranych miejscowości.
Bardzo ważne jest to, aby porównywać ze sobą prognozy kilku różnych modeli, a nie bazować na jednym, tak jak to robią niektóre stacje telewizyjne czy aplikacje pogodowe.
Oto przykład jak bardzo mogą się różnić prognozy różnych modeli dla tego samego miasta, w tym przypadku Katowic i to w prognozie zaledwie 24 godzinnej!
Jak widać model GFS przewidywał pogodę dość słoneczną i 12 stopni, natomiast model ECMWF pogodę pochmurną i deszczową, z kolei model METEOBLUE mgły i chmury, ale bez deszczu i tylko 9 stopni, zaś model ICON nie przewidywał ani Słońca, ani deszczu, ani mgieł, tylko same chmury…. no i którą prognozę wybrać? Najlepiej swoją! 😀
Poniżej przykłady meteorogramów różnych modeli.
Każdy model ma swoje plusy oraz minusy i doświadczony synoptyk powinien je znać. Jeden model ma problem z prognozowaniem np. niskiego podinwersyjnego zachmurzenia charakterystycznego dla chłodniejszej połowy roku, drugi zaniża temperaturę maksymalną, trzeci opady, a kolejny nie uwzględnia inwersji temperatury i zawyża temperaturę minimalną, dlatego tak bardzo ważne w prognozowaniu pogody jest wieloletnie doświadczenie, obserwacja i zapamiętywanie pewnych sytuacji pogodowych związanych z daną sytuacją baryczną.
Na koniec dodam, że bardzo istotna, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy niskie Słońce ma niewiele do powiedzenia i temperaturą rządzi przede wszystkim cyrkulacja powietrza, jest analiza trajektorii wstecznej masy powietrza. Oto przykład takiej mapy.