Jak wysokość Słońca wpływa na temperaturę?

W drugiej połowie czerwca, gdy na półkuli północnej trwają najdłuższe dni, Słońce świeci najwyżej w ciągu roku osiągając tym samym maksymalną moc i najwyższy indeks UV.

Trzeba uważać z opalaniem i chronić przede wszystkim dzieci oraz osoby starsze. Więcej o wskaźniku UV napisałem w tym osobnym ARTYKULE👈

Dlaczego wyżej świecące Słońce grzeje mocniej?

Najważniejszym globalnym czynnikiem kształtującym temperaturę na Ziemi jest wysokość Słońca, która z kolei zależy od szerokości geograficznej.

Najcieplej jest generalnie w strefie międzyzwrotnikowej, gdzie Słońce świeci najwyżej.

Na półkuli północnej, na której leży Europa, im dalej na północ tym Słońce świeci niżej i temperatura tym samym spada, mimo że wiosną i latem na północy Europy dni są o wiele dłuższe niż na południu. Skąd ta zależność?

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo

Przy nisko świecącym Słońcu dana wiązka promieni musi ogrzać większą powierzchnię Ziemi, zaś przy wysokim Słońcu ta sama wiązka promieni pada na mniejszą powierzchnię i bardziej ją nagrzewa (odcinek A na poniższej grafice jest krótszy od odcinka B).

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Wpływ wysokości Słońca na temperaturę [grafika: Damian Dąbrowski]

Z tego powodu najmocniej ogrzewane są właśnie obszary międzyzwrotnikowe, w tym okolice równika, gdzie Słońce świeci blisko zenitu, a czasem wręcz w zenicie, czyli pod kątem 90 stopni do powierzchni Ziemi.

Poza tym, jak widać na załączonej bardzo prostej grafice, promienie wysoko święcącego Słońca przedostają się przez cieńszą warstwę atmosfery, zaś przy nisko operującym Słońcu muszą się przedostać przez znacznie grubszą warstwę powietrza, stąd osłabione jest ich działanie (strzałki z lewej strony są dłuższe od strzałek z prawej strony.

Zależność tę obserwujemy również w ciągu dobry. Zauważmy, że Słońce świecące bardzo nisko nad horyzontem, np. rano tuż po wschodzie, prawie w ogóle nas nie ogrzewa, dopiero wraz ze zwiększającą się wysokością coraz mocniej odczuwamy jego działanie i wówczas różnica między temperaturą w cieniu a tzw. temperaturą odczuwalną w miejscach nasłonecznionych jest bardzo duża.