Jaki będzie początek lutego?

Za nami bardzo ciepły styczeń. Wprawdzie ostatni dzień tego miesiąca przyniósł miejscami opady śniegu, ale biała pokrywa, poza górami, utrzymuje się w kraju tylko gdzieniegdzie, przede wszystkim na północnym wschodzie Polski oraz miejscami na Wyżynie Śląskiej i Jurze.

Jakiej pogody możemy spodziewać się w pierwszych dniach lutego, który jest już ostatnim miesiącem meteorologicznej zimy? Zapraszam na szczegóły prognozy.

W ŚRODĘ [01.02.2023] – w ciągu dnia w dalszym ciągu w całym regionie zachmurzenie duże i całkowite ☁️ W większości regionu wystąpią przelotne opady śniegu ❄️ i deszczu 💧

Temp. max. po południu ok. 3/5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny z zachodu, będzie obniżał temperaturę odczuwalną o ok. 5 stopni. Ciśnienie lekko spadnie do ok. 1010 hPa.

W NOCY ze środy na czwartek – przewiduję w całym województwie śląskim zachmurzenie całkowite ☁️ z opadami śniegu ❄️ i deszczu ze śniegiem. Mniej więcej od 300 m n.p.m. będzie sypać śnieg ❄️ Temp. min. ok. 0/1°C. Wiatr nadal umiarkowany i dość silny z kierunków zachodnich.

W CZWARTEK [02.02.2023] – czeka nas kolejny pochmurny dzień z zachmurzeniem całkowitym ☁️ i dużym oraz okresowymi opadami śniegu ❄️ i deszczu 💧że śniegiem. Mniej więcej od wysokości 300 m n.p.m. będzie padać głównie sam śnieg ❄️ Temp. max. ok. 1/3°C.

Wiatr z zachodu i północnego zachodu, niestety umiarkowany i silny w porywach do ok. 70 km/h, będzie obniżał temperaturę odczuwalną o ok. 5 stopni. Ciśnienie początkowo stabilne ok. 1010 hPa, po południu i wieczorem będzie gwałtownie rosnąć do ok. 1023 hPa.

W NOCY z czwartku na piątek – zachmurzenie zmienne od całkowitego po przejściowo umiarkowane. W większości regionu już bez opadów. Temp. min. ok. -1/-3°C, a więc miejscami wystąpi oblodzenie. Wiatr już osłabnie i powieje najpierw z północnego zachodu, a potem skręci na południowo-zachodni.

W PIĄTEK [03.02.2023] – zachmurzenie przeważnie całkowite ☁️ W ciągu dnia od zachodu do całego woj. śląskiego dotrze kolejny front, ale tym razem z dużo większymi opadami śniegu ❄️ które później przejdą niestety w deszcz ze śniegiem, a miejscami nawet w sam deszcz 💧 gdyż znajdziemy się przejściowo w cieplejszym wycinku niżu, który będzie wędrował przez Polskę. W Beskidach mocno sypnie śniegiem ❄️ Temp. max. późnym popołudniem ok. 1/3°C.

Wiatr umiarkowany, wieczorem narastający do silnego z południa i południowego zachodu, skręcający później na północno-zachodni, w porywach do ok. 70 km/h, będzie obniżał temperaturę odczuwalną o ok. 5 stopni. Ciśnienie ponownie gwałtownie spadnie do ok. 1010 hPa.

Jak widać, przed nami bardzo dynamiczna pogoda z częstymi mieszanymi opadami (w górach głównie śniegu), dużymi wahaniami ciśnienia, czasami silnym, dokuczliwym wiatrem i temperaturą w pobliżu zera lub nieco powyżej, ale…

dla spragnionych mrozu mam dobre wiadomości, otóż koniec tygodnia przyniesie prawdopodobnie ochłodzenie i pojawi się mróz całodobowy!

Jest to oczywiście prognoza orientacyjna, którą w razie zmian będę na bieżąco aktualizował.

Kolejna najnowsza i szczegółowa prognoza obejmująca m.in. pierwszy weekend lutego ukaże się w czwartek. Koniecznie zajrzyjcie.