Kiedy wróci śnieg i mróz? Co ze świętami?

Ostatni słoneczny dzień mieliśmy w weekend 12 grudnia. Niestety po nim znowu nastała pochmurna, mokra i mglista pogoda. Czy w najbliższych dniach wróci do nas zima, czy jest szansa na białe święta? Odpowiedź znajdziecie poniżej 🙂

W PIĄTEK [17.12.2021] W CIĄGU DNIA nadal przewaga chmur. Zachmurzenie duże 🌥️ i całkowite ☁️ W większości regionu bez opadów. Wyjątkiem będą krańce południowe, zwłaszcza góry, gdzie wieczorem zacznie padać śnieg z deszczem oraz sam śnieg ❄️ Temp. max. ok. 3/5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny z północnego zachodu. Ciśnienie nadal dość wysokie i stabilne ok. 1031-1032 hPa.

W NOCY Z PIĄTKU NA SOBOTĘ [17/18.12.2021] zachmurzenie w całym regionie duże i całkowite ☁️ Lokalnie możliwe będą słabe opady deszczu lub śniegu. Temp. min. rano ok. 0/1°C. Wiatr umiarkowany z północnego zachodu.

W SOBOTĘ [18.12.2021] W CIĄGU DNIA przewiduję zachmurzenie duże 🌥️ i całkowite ☁️ Lokalnie może słabo pokropić lub poprószyć. Temperatura maksymalna wystąpi dopiero wieczorem i osiągnie ok. 2/4°C. Wiatr umiarkowany z północnego zachodu i zachodu. Początkowo wysokie ciśnienie (ok. 1035 hPa) będzie po południu i wieczorem spadać.

W NOCY Z SOBOTY NA NIEDZIELĘ [18/19.12.2021] ponownie w całym regionie zachmurzenie całkowite ☁️ ale na ogół bez opadów. Powieje umiarkowanie z zachodu, ciśnienie będzie szybko spadać, zaś temperatura rosnąć do ok. 3/4°C.

W NIEDZIELĘ [19.12.2021] W CIĄGU DNIA w całym woj. śląskim zachmurzenie całkowite ☁️ W większości regionu wystąpią opady deszczu 🌧️ lub deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Padać będzie przede wszystkim po południu i wieczorem. Temperatura maksymalna ok. 3/5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny z północnego zachodu. Ciśnienie spadnie do ok. 1014 hPa, a więc do poziomu przeciętnego.

KIEDY WRÓCI ZIMA? W mojej ostatniej prognozie pisałem o ochłodzeniu w trzeciej dekadzie grudnia i tak też się stanie. Po cieplejszym weekendzie na początku przyszłego tygodnia spłyną do nas z północy chłodniejsze masy powietrza, wróci lekki mróz i miejscami pojawią się opady śniegu ❄️

CO Z POGODĄ W CZASIE ŚWIĄT? Do Wigilii i Świąt pozostało 8-10 dni, a więc sporo czasu i w prognozach może się jeszcze wiele zmienić. Okres przed samymi świętami przyniesie nam zimową pogodę, jednak czy utrzyma się ona również w czasie Świąt?

Tu jeszcze jest znak zapytania, gdyż przez Europę Środkową przechodzić będzie granica między mrozem a odwilżą. Chciałbym, aby cała Polska znalazła się w tym czasie po stronie zimy, ale szala zaczyna przechylać się w stronę ciepła i niewykluczone, że w okolicy Wigilii i Świąt przynajmniej do części Polski wtargnie odwilż. Sytuację będę analizować i na bieżąco Was informować.