Przed nami ocieplenie.

Zbliża się połowa meteorologicznej wiosny, a tymczasem temperatura wciąż jest poniżej normy termicznej. Końcówka pierwszej dekady kwietnia przyniosła nam znowu miejscami przelotne opady nie tylko deszczu, ale i śniegu oraz krupy śnieżnej. W drugiej dekadzie kwietnia czeka nas ocieplenie. Jak silne i długie ono będzie? Zapraszam na moją najnowszą prognozę pogody.

W PONIEDZIAŁEK [11-04-2022] W CIĄGU DNIA zachmurzenie w woj. śląskim będzie zróżnicowane od małego po całkowite. Lokalnie możliwe będą przelotne opady deszczu, śniegu lub krupy śnieżnej. Temp. max. po południu ok. 6/9°C. Wiatr słaby i umiarkowany z zachodu. Ciśnienie będzie się lekko wahać na poziomie 1020-1023 hPa.

W NOCY z PONIEDZIAŁKU na WTOREK chmur w całym regionie będzie stopniowo ubywać. Bez opadów. Nadal zimno. Znowu miejscami wystąpią przymrozki. Temp. min. rano ok. -3/1°C. Wiatr słaby przeważnie z południowego zachodu.

WE WTOREK [12-04-2022] dużo więcej Słońca. Pojawią się nie tylko przejaśnienia, ale i rozpogodzenia 🌤️W tym dniu nie przewiduję w woj. śląskim żadnych opadów. Dzięki operacji słonecznej temperatura wzrośnie po południu do ok. 11/13°C. Wiatr słaby ze zmiennych kierunków. Ciśnienie stabilne ok. 1022 hPa.

W NOCY z WTORKU na ŚRODĘ bez opadów z najwyżej małym 🌛 zachmurzeniem. Miejscami niebo będzie bezchmurne. Temp. min. rano ok. -1/2°C. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego wschodu.

W ŚRODĘ [13-04-2022] W CIĄGU DNIA bez opadów no i poczujemy powiew prawdziwej wiosny. Czeka nas spora dawka Słońca, gdyż niebo w całym regionie będzie praktycznie bezchmurne 🌞 Coraz silniejsza operacja słoneczna podgrzeje powietrze do ok. 15/17°C. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego wschodu. Ciśnienie nadal dość stabilne w zakresie 1020-1023 hPa.

Do kiedy będzie ciepło? Co z pogodą w czasie świąt?

Przewidywanie pogody na więcej nic trzy dni w naszym klimacie wiąże się ze sporym ryzykiem, z uwagi na szybko zmieniające się nad Europą pole ciśnienia i cyrkulację powietrza. Wstępnie jednak mogę powiedzieć, że CZWARTEK [14-04-2022] będzie najcieplejszym dniem tego tygodnia.

Niestety w następnych dniach prawdopodobnie znowu napłynie do nas chłodniejsze powietrze z północy, tak więc kolejny raz potwierdzi się zasada, o której pisałem w tym ARTYKULE, że powietrze arktyczne napływa do Polski najczęściej wiosną.

Prognoza pogody na święta stoi jeszcze pod znakiem zapytania, ale wstępnie mogę napisać, że śnieżnej Wielkanocy, takiej jak w 2013 roku, nie musimy się obawiać, ale na eksplozję ciepłej wiosny z temperaturą 20+ też nie mamy co liczyć. Bardziej prawdopodobne jest ochłodzenie. Pewniejsze prognozy ukażą się w kolejnych wpisach, m.in. we wtorek wieczorem 😉

Tymczasem zapraszam zainteresowanych na moje ostatnie ciekawostki: 👉NAJDŁUŻSZE LATO W HISTORII oraz 👉NA ŚLĄSKU NIE MA MOWY O SUSZY 🙂

PODOBNE ARTYKUŁY

Poprzednie
Następne