Od czego zależy intensywność opalania, kiedy musimy uważać na Słońce, w których godzinach i miesiącach Słońce opala najmocniej?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule 🙂
Opalenizna to nic innego, jak ściemnienie barwy skóry w wyniku reakcji fizjologicznej, która zachodzi podczas ekspozycji naszego ciała na promieniowanie ultrafioletowe Słońca. Opalanie ma swoje plusy i minusy.
Światło słoneczne jest naturalnym źródłem witaminy D3, która wpływa m.in. na właściwą budowę kości czy prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.
Czym jest indeks UV?
Natężenie promieniowania słonecznego dochodzącego do powierzchni Ziemi zależy od położenia Słońca na sferze niebieskiej, a dokładniej od jego wysokości. Im Słońce świeci wyżej, tym silniejsze jest jego działanie.
Międzynarodowym standardem pomiaru promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez Słońce danego dnia i w określonym miejscu jest indeks UV.
Strefy intensywności promieniowania UV na całej Ziemi zależą od szerokości geograficznej, ułożone są zatem równoleżnikowo (poziomo).
W Polsce im dalej na południe, tym promieniowanie jest większe, a co za tym idzie, szybciej możemy się opalić.
Przy bezchmurnym niebie opalamy się oczywiście dużo szybciej, niż przy większym zachmurzeniu, gdy mniej promieniowania ultrafioletowego dociera do naszej skóry.
Najkrócej mogą opalać się ludzie o bladej cerze. Dla tych osób wysoki poziom promieniowania zaczyna się już od indeksu UV5 i może powodować pojawienie się groźnych zmian na skórze.
Dla większości Polaków niebezpieczny poziom promieniowania rozpoczyna się od indeksu UV7.
Im ciemniejsza skóra, tym promieniowanie jest mniej groźne. Dla osób czarnoskórych nawet wskaźnik UV8/9 nie stanowi większego zagrożenia.
Jak długo bezpiecznie się opalać?
Dla osób o bladej cerze przy indeksie UV5/6 bezpieczny czas opalania wynosi 40-60 minut, a przy UV7 zaledwie 15-30 minut.
Dla większości Polaków przy wskaźniku UV5/6 najbezpieczniej opalać się przez 1-2 godziny, a powyżej UV7 przez 40-60 minut.
UWAGA! Wysoki wskaźnik indeksu UV może powodować uszkodzenia organizmu, m.in. oparzenia słoneczne oraz zaćmę, a nawet zwiększyć ryzyko nowotworów skóry.
W których godzinach Słońce ma największą moc i jak chronić się przed jego silnym promieniowaniem?
Przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV można chronić się przede wszystkim przez noszenie nakryć głowy oraz specjalnych okularów przeciwsłonecznych, stosowanie kremów z filtrem, a także unikanie ekspozycji na promieniowanie UV w godzinach jego największej emisji, czyli do 1,5-2 godzin przed i po górowaniu Słońca.
W Polsce w czasie letnim są to godziny 11:00 – 14:00
W których miesiącach Słońce opala najmocniej?
W tych, w których świeci najwyżej. Oto ranking miesięcy z najwyższym indeksem UV:
1. Czerwiec
2.Lipiec
3. Maj
4. Sierpień
5. Kwiecień
6. Wrzesień
7. Marzec