Czeka nas huśtawka pogodowa

Po zimowym wręcz śnieżnym wtorku i mroźnej nocy z wtorku na środę czekają nas kolejne zmiany w pogodzie typowe dla marca.

Zapraszam na najnowszą kilkudniową prognozę pogody dla województwa śląskiego.

W ŚRODĘ [29.03.2023] – w ciągu dnia zachmurzenie w województwie śląskim będzie przeważnie małe i umiarkowane 🌤️ Nigdzie nie spodziewam się opadów.

Rześkie arktyczne powietrze, które napłynęło do nas aż z okolic bieguna północnego, zostanie ogrzane dzięki coraz silniejszej operacji słonecznej do ok. 7/9°C. Wiatr powieje słabo i umiarkowanie z południowego zachodu. Ciśnienie zacznie delikatnie spadać do ok. 1019 hPa.

W NOCY ze środy na czwartek – zachmurzenie będzie wzrastać do dużego i całkowitego. Na ogół bez opadów. Temp. min. ok. 0/3°C, lokalnie możliwe będą niewielkie przymrozki. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu.

W CZWARTEK [30.03.2023] – zachmurzenie przeważnie całkowite i duże z przejaśnieniami. Lokalnie wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna po południu ok. 12/14°C, a więc nastąpi ocieplenie.

Wiatr umiarkowany i dość silny w porywach do 60 km/h, będzie wiać z południa oraz południowego zachodu. Ciśnienie spadnie do ok. 1009 hPa.

W NOCY z czwartku na piątek – zachmurzenie w woj. śląskim będzie przeważnie całkowite i duże z przejaśnieniami. Lokalnie wystąpią przelotne opady deszczu. Temp. min. rano ok. 5/7°C. Wiatr umiarkowany z południowego zachodu.

W PIĄTEK (31.03.2023) – zachmurzenie przeważnie umiarkowane i duże z przejaśnieniami. Po południu i wieczorem w większości regionu wystąpią okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna ok. 14/16°C. Wiatr umiarkowany z południowego zachodu. Ciśnienie spadnie do ok. 998 hPa.

A CO DALEJ? – z analizy pola ciśnienia i cyrkulacji powietrza nad Europą wynika, że od około 2-3 kwietnia ponownie napłynie do nas z północy zimne powietrze arktyczne i tym samym nastąpi wyraźne ochłodzenie, tak więc po weekendzie prawdopodobnie znowu wrócą przymrozki.

Niestety w naszym klimacie spływy powietrza arktycznego stosunkowo często występują właśnie w miesiącach wiosennych. Taka to już tradycja.

Prognozę będę oczywiście codziennie aktualizował. Na koniec zapraszam Was na moją ostatnią CIEKAWOSTKĘ 😉