Kreda i tablica lepsza od komputera?

Moi najstarsi Czytelnicy być może pamiętają Czesława Nowickiego „Wicherka”, który w latach 1958-1972 był prezenterem pogody w Dzienniku Telewizyjnym w Telewizji Polskiej. Przez pewien czas prezentował pogodę w duecie ze wspaniałą Elżbietą Sommer „Chmurką”, która po śmierci Czesława Nowickiego stała się jego następczynią.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Czesław Nowicki „Wicherek”

Na załączonych czarno-białych zdjęciach widać narysowane przez „Wicherka” kredą na tablicy kierunki wiatrów. Czesław Nowicki robił to wręcz idealnie, zgodnie z prawami fizyki i tym samym zasadami cyrkulacji powietrza w wyżach oraz niżach.

Zasada jest dość prosta: w niżu wiatr na półkuli północnej wieje przeciwnie do wskazówek zegara i jednocześnie do jego środka. Krótko mówiąc, jest to ruch spiralny, a nie równoległy do izobar (linii ciśnienia na mapie). W wyżu z kolei wiatr wieje od środka i zgodnie ze wskazówkami zegara.

Na poniższych kolorowych zdjęciach widać natomiast współczesne mapy prezentowane w jednej ze stacji TV. Niestety panuje na nich bałagan. Przebieg czerwonych i niebieskich linii jest niezgodny z prawami fizyki.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Białe strzałki to prawidłowy kierunek wiatru

Na powyższej mapie widać wiatr wiejący równolegle do izobar, co w przyrodzie nigdy nie ma miejsca, a na poniższej różnica między strzałkami białymi (naniesionymi przeze mnie, które pokazują prawidłowy kierunek wiatru), a kolorowymi wynosi aż 90 stopni! Wiatr północny zamiast zachodniego, albo zachodni zamiast północnego? Co za różnica? 😉

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Białe strzałki to prawidłowy kierunek wiatru