Które pokoje są najcieplejsze?

Wybierając mieszkanie kierujemy się różnymi kryteriami, m.in. jego nasłonecznieniem. Z reguły zależy nam na tym, aby pomieszczenia były dobrze oświetlone, nasłonecznione. Słoneczny pokój, czy nawet całe mieszkanie, ma jednak swoje plusy i minusy.

Które pokoje są najbardziej słoneczne?

Większość osób zapewne odpowie, że południowe, ale nie do końca jest to prawdą. Wszystko zależy od pory roku i związanej w nimi wędrówką Słońca po niebie. Zupełnie inaczej Słońce oświetla nasze domy jesienią oraz zimą a zupełnie inaczej wiosną i latem.

W okresie jesienno-zimowym gdy Słońce świeci niżej, najbardziej słoneczne są rzeczywiście mieszkania z ekspozycją południową, co w chłodnej porze roku jest akurat dość korzystne, bo takie pomieszczenia są dodatkowo ogrzewane przez promienie słoneczne. Inną rzeczą jest jednak fakt, że akurat zimą tego Słońca w naszym klimacie jest mało, więc niewiele z niego pożytku.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo

W okresie wiosenno-letnim najbardziej słoneczne i najcieplejsze są mieszkania wschodnie oraz zachodnie

Wiosną i latem, gdy Słońce świeci dużo wyżej, najbardziej słoneczne i najcieplejsze są mieszkania z oknami skierowanymi na wschód oraz zachód, zwłaszcza w takich miesiącach jak maj, czerwiec czy lipiec. Dlaczego tak jest? Wynika to znowu ze specyficznej wędrówki Słońca po niebie.

W miesiącach wiosenno-letnich nasza gwiazda dzienna góruje bardzo wysoko, w związku z tym do południowych pokoi dociera niewiele promieni słonecznych, a do pokoi z południowym zadaszonym balkonem Słońce nie dociera praktycznie wcale. Widać to doskonale na poniższej grafice.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Oświetlenie w okresie wiosenno-letnim

Zupełnie inaczej ma się sytuacja w mieszkaniach z ekspozycją wschodnią oraz zachodnią. Do pokoi z oknami zwróconymi na wschód lub zachód w okresie wiosenno-letnim, zwłaszcza w maju, czerwcu oraz lipcu, wnika bardzo dużo światła słonecznego, które ogrzewając podłogę oraz meble (szczególnie te ciemniejsze) powoduje dodatkowy wzrost temperatury wewnątrz, co w czasie i tak wysokich już temperatur powietrza na zewnątrz nie do końca jest korzystne i może powodować wręcz dyskomfort termiczny.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Oświetlenie w okresie wiosenno-letnim

Szczególnie bolesne w czasie gorącej czy upalnej pogody są mieszkania z oknami zachodnimi, ponieważ Słońce dodatkowo podnosi w nich temperaturę po południu i wieczorem, gdy większość ludzi przebywa w domu.

Dopiero pod koniec sierpnia oraz we wrześniu, gdy Słońce świeci coraz niżej, słoneczną przewagę zyskują stopniowo okna południowe.

Jak sobie radzić w słonecznych pokojach w czasie upałów?

Jest kilka rozwiązań. Najbardziej skutecznym jest oczywiście klimatyzacja. A co poza tym? Można zainstalować na oknach rolety zewnętrzne, które nie dopuszczają ciepła słonecznego do wnętrza domu, ale niestety nie przepuszczają też światła, co stanowi ich minus.

Jeszcze innym rozwiązaniem, trochę mniej skutecznym, są rolety wewnętrzne, najlepiej w kolorze białym. Te ciemniejsze niestety bardzo się nagrzewają, gdy Słońce pada na nie pod niemal prostym kątem i dodatkowo emitują ciepło.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Słoneczne mieszkania z ekspozycją zachodnią