Czy istnieje taka zależność? 😉

Zaczął się trzeci i zarazem ostatni już miesiąc tegorocznej wiosny meteorologicznej. Za cztery tygodnie będzie 1 czerwca, czyli początek meteorologicznego lata, tymczasem bardzo ciepłych dni z temperaturą 20+ mieliśmy do tej pory jak na lekarstwo. Na Górnym Śląsku w tym roku tylko dwa razy (31 marca i 1 kwietnia) temperatura przekroczyła 20°C.

Za nami najzimniejszy kwiecień od 1997 roku! Początek maja też – delikatnie mówiąc – pozostawia wiele do życzenia. W wielu rejonach kraju temperatura nie przekracza 10°C. Dla porównania w 2018 roku w czasie Majówki było na Śląsku 24/30°C! W 2019 roku notowaliśmy 17/20°C, a w 2020 12/16°C. Krótko mówiąc, co roku jest chłodniej, biorąc pod uwagę ostatnie cztery Majówki.

W tym roku na północy Polski, m.in. na Warmii, oprócz deszczu padał również śnieg. O możliwości opadów śniegu w tej części kraju pisałem w trzydniowej Majówkowej prognozie dla całej Polski. Takie krajobrazy panowały dziś rano w Bezledach.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Bezledy, 3 maja 2021

Biało zrobiło się na chwilę również w Olsztynie, Kętrzynie i Suwałkach. W wielu rejonach solidnie polało, powodując wezbrania w rzekach. Więcej na ten temat napisałem w dzisiejszym ostrzeżeniu hydrologicznym: https://pogodadlaslaska.pl/ostrzezenie-hydrologiczne/

Czy po chłodnej wiośnie czeka nas chłodne lato?

Sporo osób ma takie obawy. Tak rzeczywiście może być, ale czy tak będzie? W życiu spotykałem się już z różnymi teoriami. Wg niektórych po ciepłej zimie następuje chłodne lato, a po mroźnej zimie lato jest gorące. Inni z kolei twierdzą, że po ciepłej zimie lato będzie upalne, a mroźnej chłodne. Na szczęście tych wzajemnie wykluczających się teorii nie tworzą meteorolodzy.

Nie ma kompletnie żadnej korelacji między pogodą w poszczególnych miesiącach i porach roku. Oto przykłady:

Porównanie kwietnia z latem:

1997 – kwiecień bardzo zimny – lato ciepłe

2003 – kwiecień dość chłodny – lato gorące

2018 – kwiecień rekordowo ciepły – lato gorące

Porównanie maja z latem:

2018 – maj rekordowo ciepły – lato bardzo gorące

2019 – maj zimny – lato bardzo gorące

Porównanie zimy z latem:

1963 – zima bardzo mroźna – lato gorące

1985 – zima bardzo mroźna – lato chłodne

1990 – zima bardzo ciepła – lato przeciętne

2007 – zima bardzo ciepła – lato gorące

Konia z rzędem temu, kto znajdzie tu jakąś logiczną zależność 😃

W mediach widziałem już różne prognozy na tegoroczne lato. Przysyłali mi je Czytelnicy. Jedne mówiły o wymarzonym gorącym lecie, inne z kolei straszyły wręcz brakiem lata, co już jest dla mnie kompletnym absurdem. Prognozy na kilka miesięcy do przodu, zwłaszcza w naszym klimacie, są niczym innym, jak wróżeniem z fusów, dlatego też często wzajemnie się wykluczają. Czy taki powinien być ich sens?

Krótko mówiąc, tak naprawdę nikt nie wie, jakie będzie tegoroczne lato, natomiast jakiej pogody możecie się spodziewać w najbliższych dnia? O tym jeszcze dziś wieczorem w mojej prognozie kilkudniowej 😉