Mamy suszę czy nie?

W czasie opadów często pojawiają się komentarze „niech pada, deszcz jest potrzebny”, „dobrze, że leje, bo mamy suszę” itd. itd.

Oczywiście nie ulega żadnej wątpliwości, że wszystkim organizmom żywym woda jest niezbędna do życia, ale jak to jest z tą suszą, czy rzeczywiście wszędzie sytuacja jest tak zła?

Państwowy Instytut Badawczy IMGW prowadzi na bieżąco pomiary czy to stanu wód w rzekach, czy też wilgotności gleby na różnych poziomach. Jak to wygląda obecnie w woj. śląskim?

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Wskaźnik wilgotności gleby na głębokości 0-7 cm 23 sierpnia 2022 [grafika: IMGW-PIB]
Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Wskaźnik wilgotności gleby na głębokości 7-28 cm 23 sierpnia 2022 [grafika: IMGW-PIB]

Jedynie obszary o wilgotności poniżej 30-40% wskazują na deficyt wody. Jak widać na załączonej grafice w woj. śląskim wody nie brakuje. Sucho jest m.in. na Podlasiu, Polesiu i częściowo Mazowszu. W tej części kraju od wielu dni utrzymuje się słoneczne i gorąco-upalne lato.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Stan wody w rzekach 24 sierpnia 2022 o godz. 08:00 [grafika: IMGW-PIB]

Jeśli zaś chodzi o stan wód w rzekach, to w woj. śląskim przeważa stan średni. Na Dolnym Śląsku po ostatnich ulewach miejscami został przekroczony stan ostrzegawczy, a nawet alarmowy. Na pozostałym obszarze kraju dominują stany niskie oraz średnie.

Na Górnym Śląsku zatem tego deszczu chyba na razie wystarczy? 😉