Bestia z północy – prawda czy kolejny fałsz?

W weekend nasz kraj był podzielony na część odwilżową oraz mroźną. Woj. śląskie nadal znajdowało się po stronie zimowej. Termiczny podział Polski świetnie widać na poniższej grafice.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Temperatura maksymalna zanotowana w niedzielę 23-01-2022 [weatheronline.pl]

Czytelnicy pytają, czy w najbliższych dniach nadejdzie zapowiadana przez niektóre portale Bestia z północy? Odpowiedź znajdziecie w mojej najnowszej prognozie kilkudniowej 🙂

W PONIEDZIAŁEK [24.01.2022] W CIĄGU DNIA bez opadów. Zachmurzenie będzie zróżnicowane, od małego na południowym wschodzie woj. śląskiego po całkowite na północnym zachodzie. Temp. max. ok. -1/-4°C. Wiatr słaby z kierunków południowych. Ciśnienie wysokie i dość stabilne 1035-1033 hPa.

W NOCY Z PONIEDZIAŁKU NA WTOREK [24/25.01.2022] przewiduję w woj. śląskim zachmurzenie przeważnie całkowite. Miejscami wystąpią słabe opady śniegu lub mżawki lokalnie marznącej powodującej gołoledź. Początek nocy jeszcze mroźny, ale do wtorkowego poranka temperatura wzrośnie do ok. -1/0°C. Wiatr słaby z południa i południowego zachodu.

WE WTOREK [25.01.2022] W CIĄGU DNIA w całym regionie będzie pochmurno. Miejscami wystąpią słabe opady śniegu lub marznącej mżawki. Przez woj. śląskie będzie przebiegać granica między mrozem a odwilżą, dlatego też przewiduję temp. max. ok. 0/+1°C. W związku ze wzrostem wilgotności powietrza pogorszy się widoczność. Wiatr słaby z zachodu. Ciśnienie lekko spadnie do ok. 1028 hPa.

W NOCY Z WTORKU NA ŚRODĘ [25/26.01.2022] nadal zachmurzenie całkowite. Wciąż nad woj. śląskim będzie rozgrywać się walka między zimą a odwilżą, dlatego też słabe opady, które lokalnie się pojawią, mogą mieć zarówno postać śniegu, jak i deszczu, który może marznąć. W górach raczej opady samego śniegu. Temp. min. ok. -1/+1°C. Wiatr słaby z północnego zachodu.

W ŚRODĘ [26.01.2022] W CIĄGU DNIA wciąż pochmurno z lokalnymi słabymi opadami śniegu lub deszczu, a w górach głównie śniegu. Temp. max. ok. 0/+2°C. Wiatr słaby z zachodu. Ciśnienie 1028-1025 hPa.

Krótko mówiąc straszenie Bestią (tym razem z północy) przez niektóre portale okaże się kolejny raz fałszem, ponieważ zamiast wielkich 30-stopniowych mrozów czeka nas ocieplenie do około 0°C. Granica między mrozem a odwilżą będzie przebiegać m.in. przez woj. śląskie.

Czy w kolejnych dniach szala przechyli się bardziej na stronę zimową, czy może wiosenną? Na to pytanie odpowiem we wtorek wieczorem w kolejnej prognozie kilkudniowej 😉