Niebawem koniec tego dobrego

Weekend przyniósł nam poprawę pogody, mnóstwo Słońca 🌞 i najwyższą temperaturę od początku roku dochodzącą w woj. śląskim do 20/22°C! 😃

Po weekendzie czekają nas jednak zmiany w pogodzie. Zapraszam na najnowszą kilkudniową prognozę pogody dla woj. śląskiego oraz dementi na koniec.

PONIEDZIAŁEK [24.04.2023] – zachmurzenie początkowo małe 🌤️ i umiarkowane ⛅ później wzrastające do dużego oraz całkowitego ☁️ Po południu i wieczorem miejscami wystąpią opady deszczu 🌧️ na przechodzącym froncie atmosferycznym.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia ok. 17/20°C. Wiatr powieje słabo i umiarkowanie najpierw z kierunków południowych, zaś wieczorem po przejściu frontu skręci na północno-zachodni. Ciśnienie stabilne ok. 1005 hPa.

NOC z poniedziałku na wtorek – w całym woj. śląskim pochmurno, w większości regionu okresami będzie padać 🌧️ Temp. min. rano ok. 7/8°C. Wiatr umiarkowany z północnego zachodu. Ciśnienie nadal stabilne.

WTOREK [25.04.2023] – zachmurzenie całkowite ☁️ i duże z przejaśnieniami 🌥️ głównie późnym popołudniem. Lokalnie możliwe będą opady deszczu. Najpóźniej opady ustąpią w górach. Nastąpi ochłodzenie. Temp. max. ok. 10/13°C. Wiatr umiarkowany z północnego zachodu. Ciśnienie wzrośnie z 1005 do 1012 hPa.

NOC z wtorku na środę – zachmurzenie zmienne od dużego po małe. W większości regionu bez opadów, jedynie lokalnie może pokropić deszcz. Zimno. Temp. min. rano ok. 2/4°C. Lokalnie w miejscach osłoniętych przed wiatrem niewykluczone słabe przygruntowe przymrozki. Ciśnienie lekko wzrośnie do ok. 1013 hPa.

ŚRODA [26.04.2023] – zachmurzenie zmienne od małego 🌤️ po duże z przejaśnieniami 🌥️ Na ogół bez opadów, jedynie bardzo lokalnie może słabo przelotnie pokropić.

Dalsze ochłodzenie. Temp. max. po południu ok. 8/10°C, czyli będzie aż o 12 stopni chłodniej w porównaniu do niedzieli. Wiatr słaby i umiarkowany z północnego zachodu będzie nieco obniżał temperaturę odczuwalną. Ciśnienie będzie nadal rosnąć do ok. 1019 hPa.

NOC ze środy na czwartek – bez opadów, ale miejscami możliwe będą słabe przymrozki nad ranem. Radzę wstrzymać się jeszcze z roślinami wrażliwymi na ujemną temperaturę.

Jak widać po bardzo ciepłym i słonecznym weekendzie czeka nas w kolejnych dniach wyraźny spadek temperatury w związku z napływem chłodnego powietrza z północnego zachodu.

Chcę jednak zdementować kolejny raz prognozy zamieszczane w Internecie przez nieodpowiedzialne portale, które straszą jakimś atakiem zimy pod koniec kwietnia, śnieżycami do 15 cm i mrozem do -18°C. Jak wiecie, u mnie jest prawdziwa prognoza bez niepotrzebnego straszenia 🙂

Zapraszam na kolejną aktualizację prognozy już we wtorek wieczorem, w której zacznę przyglądać się wstępnie tegorocznej Majówce 😉