Przed nami zmiany w pogodzie

Od ponad dwóch tygodniu trwa zima. Jest nie tylko mroźno, ale i śnieżnie ❄️ Najwięcej śniegu (poza górami) leży w Bielsku-Białej ok. 30 cm.

W najbliższych dniach Polska znajdzie się między bardzo mroźnym wyżem rosyjskim na wschodzie Europy, gdzie w powietrzu pochodzenia arktycznego temperatura spada do -35°C, a ciepłym niżem znad Atlantyku, który do Europy Zachodniej kieruje powietrze polarno-morskie o temperaturze dochodzącej w ciągu dnia do +15°C.

Co z tego wyniknie dla nas? Zapraszam na szczegóły.

PIĄTEK [08.12.2023] – w ciągu dnia zachmurzenie będzie przeważnie całkowite ☁️ i duże z przejaśnieniami 🌥️ które wystąpią przede wszystkim w południowej połowie regionu. Bez opadów. Temp. max. ok. -1/0°C. Wiatr słaby z południowego wschodu. Ciśnienie dość stabilne ok. 1018 hPa.

NOC z piątku na sobotę – zachmurzenie przeważnie całkowite i duże z przejaśnieniami. Bez opadów. Temp. min. ok. -4/-6°C, a lokalnie w miejscach rozpogodzeń mróz może być nieco większy. Wiatr słaby z południowego wschodu. Ciśnienie stabilne ok. 1018 hPa.

SOBOTA [09.12.2023] – zachmurzenie duże i całkowite ☁️ Po południu od zachodu nasunie się nad nasz region strefa słabnących opadów śniegu. Temp. max. ok. -1/0°C. Wiatr słaby z kierunków południowych. Ciśnienie po południu zacznie wolno spadać.

NOC z soboty na niedzielę – zachmurzenie zróżnicowane od małego po całkowite. Nad ranem od zachodu dotrze front, który przyniesie opady śniegu ❄️

Temp. min. ok. -1/-5°C. Wiatr słaby z kierunków południowych. Ciśnienie spadnie do ok. 1007 hPa, po czym zacznie rosnąć.

NIEDZIELA [10.12.2023] – przez woj. śląskie będzie się przemieszczać z zachodu na wschód front atmosferyczny, na którym wystąpią opady śniegu ❄️ przechodzące w śnieg z deszczem i sam deszcz 💧

Za frontem zacznie napływać cieplejsze powietrze pochodzenia atlantyckiego. Temperatura po południu i wieczorem wzrośnie do ok. 1/2°C. Wiatr słaby oraz umiarkowany z południa, a potem z południowego zachodu. Ciśnienie dość stabilne ok. 1008-1010 hPa.

Wszystko wskazuje na to, że początek drugiej dekady grudnia przyniesie nam całodobową odwilż, zatem śnieg zacznie topnieć. W tej potyczce między mroźnym wyżem na wschodzie Europy a ciepłym niżem na zachodzie wygra ten drugi.

Jak silna i długa będzie odwilż? Na to pytanie odpowiem w moich kolejnych prognozach 😉