O majówkowej pogodzie w Polsce

Gdzie 1 Maja będzie najwięcej Słońca, a gdzie najcieplej?

W SOBOTĘ 1 maja najbardziej pogodnie będzie na północy kraju, zwłaszcza w woj. pomorskim, gdzie przez większość dnia utrzyma się wręcz słoneczna aura. Jednak coś za coś. Nad ranem wystąpią tam niewielkie przymrozki. W ciągu dnia w północnym pasie Polski będzie maksymalnie od 9 do 14°C.

W pierwszy dzień Majówki najwyższej temperatury mogą spodziewać się mieszkańcy Podkarpacia, gdzie po południu termometry wskażą ok. 15/18°C. Po południu wystąpią tam jednak miejscami burze.

W pozostałej części kraju zachmurzenie przeważnie całkowite lub duże z przejaśnieniami. W pasie od woj. dolnośląskiego, opolskiego i częściowo śląskiego przez łódzkie, część świętokrzyskiego po mazowieckie przejdzie w ciągu dnia kilkugodzinna strefa opadów deszczu przy temp. max. ok. 10/12°C.

Gdzie 2 Maja będzie najwięcej Słońca i najcieplej?

W NIEDZIELĘ akurat przez Polskę będzie przechodził bardzo aktywny ośrodek niżowy z rodowodem śródziemnomorskim. Co to oznacza? Niemal w całym kraju wystąpią intensywne opady deszczu, a w centrum, na wschodzie i południowym wschodzie miejscami także burze. Bez opadów tylko na krańcach północno-zachodnich. Najsilniejsze ulewy wystąpią w pasie od Dolnego Śląska przez centrum po północny wschód, gdzie oprócz deszczu popada również śnieg.

W drugi dzień Majówki na najwięcej słonecznych chwil mogą liczyć mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju, zwłaszcza Podkarpacia, które znajdzie się w ciepłym wycinku niżu DANIEL. Temperatura wzrośnie tam nawet powyżej 20°C, ale rano przejdą burze. W pozostałej części kraju będzie przeważnie ok. 10/14°C, a w strefie silniejszych opadów, zwłaszcza na północy, maksymalnie ok. 7/9°C. Tam też przejściowo może popadać oprócz deszczu także śnieg.

W niedzielę niestety mocniej powieje. Po południu porywy wiatru mogą dochodzić do 50-80 km/h!

Jaka pogoda 3 Maja?

W PONIEDZIAŁEK – w trzecim dniu Majówki pogoda i przede wszystkim temperatura w kraju bardziej się wyrówna. Temp. max. ok. 8/12°C. Zachmurzenie zmienne, przeważnie duże z przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, zwłaszcza w pasie od Pomorza Zachodniego przez centrum po wschód kraju. Na południu i południowym zachodzie na ogół bez opadów.