O Słońcu w trzeciej dekadzie sierpnia

Niektórzy Czytelnicy zadają mi pytanie, czy pod koniec sierpnia Słońce jeszcze opala, a jeśli tak, to jak mocno? No więc przyjrzyjmy się, co się dzieje z naszą dzienną gwiazdą 22 sierpnia 🙂

Przede wszystkim pod koniec sierpnia dzień już bardzo szybko się skraca. W Katowicach Słońce wzeszło dziś o 05:43. Zachód nastąpi o 19:49. Dzień jest krótszy od najdłuższego już prawie o 2 godz. i 20 minut.

Słońce z każdym dniem świeci coraz niżej, a więc coraz słabiej ogrzewa powierzchnię Ziemi. 22 czerwca górowało na wysokości 63 stopni, a 22 sierpnia świeci na wysokości 51 stopni.

Z każdym dniem spada też indeks UV, co powoduje, że Słońce słabiej opala naszą skórę. Najlepiej opalać się jeszcze między godz. 11 a 14. Więcej o indeksie UV oraz wpływie wysokości Słońca na opalanie napisałem w tej osobnej ciekawostce

Codziennie zmienia się miejsce wschodu i zachodu Słońca. Pod koniec sierpnia Słońce wschodzi na wschodnim północnym wschodzie (ENE), zaś zachodzi na zachodnim północnym zachodzie (WNW).

Dzisiejszy dzień [22 sierpnia] pod względem wysokości i mocy Słońca oraz długości dnia jest odpowiednikiem 20 kwietnia. Oczywiście pod względem temperatury 22 sierpnia jest z reguły cieplej niż 20 kwietnia, a to dlatego, że w kwietniu Ziemia dopiero nagrzewa się po zimie, a pod koniec sierpnia jest jeszcze rozgrzana po lecie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Previous
Next