O temperaturze odczuwalnej [część 2] Dlaczego wiatr nas chłodzi?

Zapraszam na drugą część cyklu związanego z tzw. temperaturą odczuwalną. Dziś o wpływie wiatru na nasze odczucia.

W prognozach pogody podaje się temperaturę minimalną, która najczęściej występuje około wschodu Słońca, oraz maksymalną w ciągu dnia, która z kolei występuje najczęściej po południu. Jest to wartość temperatury powietrza mierzona oczywiście w cieniu na wysokości 2 metrów od gruntu i z dala od ścian budynków.

Oprócz wspomnianej temperatury powietrza istnieje jeszcze tzw. TEMPERATURA ODCZUWALNA, a więc stan, w jaki sposób odczuwamy daną temperaturę w danych warunkach pogodowych. Na nasze ostateczne odczucie termiczne wpływa wiele czynników:

  • temperatura powietrza
  • prędkość wiatru
  • nasłonecznienie
  • wilgotność powietrza
  • ubiór (kolor, rodzaj materiału)
  • kolor włosów

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na naszą temperaturę odczuwalną jest WIATR, który kojarzy nam się zwykle z odczuciem chłodu. Czasem mówimy, że jest ciepło, ale wieje zimny wiatr.

Dlaczego wiatr chłodzi?

Otóż człowiek wytwarza wokół siebie cienką i ciepłą otoczkę związaną z temperaturą naszego ciała. Jeśli zawieje wiatr, to wówczas jesteśmy pozbawiani tej otoczki i odczuwamy chłód.

Im powietrze ma niższą temperaturę, tym przy danej prędkości wiatru temperatura odczuwalna ulega większemu obniżeniu. Przykładowo przy prędkości wiatru 30 km/h temperaturę 0°C będziemy odczuwać jak -6,5°C, a temperaturę -20°C odczujemy jak -32,6°C.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo

Poza tym powietrze wydaje się tym zimniejsze, im szybciej wieje wiatr. Temperaturę -10°C przy prędkości wiatru 10 km/h odczujemy jak -15,3°C, zaś przy prędkości 30 km/h już jak -19,5°C. W poniższej tabeli prezentuję wartości temperatury odczuwalnej zależnej od temperatury powietrza i prędkości wiatru.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Wpływ prędkości wiatru na temperaturę odczuwalną (opracowanie: Damian Dąbrowski)

Czy wiatr zawsze obniża temperaturę odczuwalną?

I tu Was chyba zaskoczę, otóż nie. Jeśli powietrze będzie mieć temperaturę wyższą niż skóra na naszym ciele, wówczas wiatr nie będzie nas chłodzić, lecz wręcz dodatkowo ogrzewać. Wiatr przy temperaturze powietrza rzędu 45/50°C będzie na nas działać jak słynna farelka, czyli najprościej mówiąc poczujemy na naszym ciele gorący powiew.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że w Polsce rzadko kiedy temperatura dochodzi nawet do 38/40°C, śmiało możemy stwierdzić, że w naszym klimacie wiatr działa prawie zawsze ochładzająco. Przy 30-stopniowym upale jest on dla nas zbawienny. Gorzej, gdy mamy wichurę przy 20-stopniowym mrozie! 🥶

Kalkulator temperatury odczuwalnej znajdziecie np. TUTAJ