Jak powstaje tęcza?

Chyba każdy z nas choć raz w życiu widział tęczę, czyli wielobarwny łuk na niebie powstający przez rozszczepienie światła słonecznego w kroplach wody. Najprościej mówiąc, aby powstało to efektowne zjawisko optyczno-meteorologiczne potrzebny jest jednocześnie deszcz i promienie słoneczne.

Tęcza pojawia się wtedy, gdy Słońce znajduje się na wysokości poniżej 40 stopni nad horyzontem, a więc w Polsce wiosną i latem późnym popołudniem i pod wieczór oraz rzadziej rano, zaś jesienią i zimą – z uwagi na niżej operujące Słońce – tęcza możliwa jest niemal o każdej porze dnia. W sprzyjających warunkach można obserwować także tęczę wtórną.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Podwójna tęcza

Malowniczy barwny łuk pojawia się po przeciwnej stronie Słońca, gdy jego promienie przenikają przez spadające z chmury krople deszczu. Z powierzchni Ziemi widzimy tylko część tęczy. Aby zobaczyć pełną tęczę, musimy wznieść się w powietrze. Okrągłą tęczę możemy zaobserwować np. z pokładu samolotu.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Okrągła tęcza. Fot. Imgur

Tęcza może powstać oczywiście i w innych warunkach, np. przy wodospadach i fontannach. Możemy wywołać ją również sami, chociażby podlewając rośliny szerokim strumieniem wody w słoneczny dzień.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Tęcza powstała na fontannie