Prognoza na 27-29 marca 2023

Weekend przyniósł temperatury dwucyfrowe do 15°C w sobotę i 13°C w niedzielę, ale po weekendzie czekają nas zmiany w pogodzie i przede wszystkim wyraźne ochłodzenie.

Zapraszam na najnowszą szczegółową kilkudniową prognozę dla województwa śląskiego.

W PONIEDZIAŁEK [27.03.2023] – w ciągu dnia przewiduję zachmurzenie całkowite do dużego. Lokalnie wystąpią niewielkie przelotne opady deszczu przechodzące w śnieg z deszczem, a w Beskidach śnieg.

Nastąpi ochłodzenie i temperatura po w miarę ciepłym poranku zamiast rosnąć będzie spadać do ok. 1/3°C. Do tego nasili się wiatr z północy, w porywach do 50-75 km/h, obniżając temperaturę odczuwalną o ok. 5 stopni. Ciśnienie do północy wzrośnie o ok. 15 hPa czyli do poziomu ok. 1014 hPa.

W NOCY z poniedziałku na wtorek – pojawią się rozpogodzenia 🌓 i dopiero nad ranem zachmurzenie zacznie ponownie rosnąć, wtedy też miejscami poprószy śnieg ❄️ Zrobi się zimno. Temp. min. wyniesie ok. -2/-5°C. Lokalnie w mrozowiskach może być jeszcze ciut zimniej. Wiatr słaby i umiarkowany z północnego zachodu i zachodu.

We WTOREK [28.03.2023] – niestety poczujemy powiew zimy. Niż, którego centrum znajdzie się nad Ukrainą, zaciągnie z północy zimne arktyczne powietrze i to zarówno w niższych, jak i wyższych warstwach atmosfery.

Zachmurzenie będzie się zmieniać między całkowitym ☁️ a umiarkowanym 🌥️ W większości regionu wystąpią przelotne opady śniegu ❄️ Opady chwilami mogą być intensywne. Miejscami krajobrazy nawet się zabielą! To będzie zimny dzień z temperaturą maksymalną najwyżej ok. 1/3°C

Północno-zachodni wiatr niestety będzie dość silny w porywach do 50-75 km/h, powodując w czasie opadów zawieje śnieżne. Ciśnienie wciąż będzie wzrastać aż do ok. 1025 hPa.

W NOCY z wtorku na środę – bez opadów, a chmur zacznie ubywać aż do bezchmurnego nieba 🌓 To będzie mroźna noc! Temp. min. rano wyniesie od -4 do -8°C Wiatr słaby i umiarkowany z zachodu.

W ŚRODĘ [29.03.2023] – w ciągu dnia zachmurzenie w woj. śląskim będzie małe i umiarkowane 🌤️ miejscami wzrastające do dużego. Rześkie arktyczne powietrze, które napłynie do nas aż z okolic bieguna północnego, zostanie ogrzane dzięki coraz silniejszej operacji słonecznej do ok. 7/9°C. Bez opadów. Wiatr powieje słabo i umiarkowanie z południowego zachodu. Ciśnienie zacznie delikatnie spadać do ok. 1019 hPa.

Jak widać, po stosunkowo ciepłym weekendzie czeka nas niestety wyraźne ochłodzenie, no ale cóż, w marcu jak w garncu. Wegetacja roślin zdecydowanie przyhamuje. Opon w każdym razie lepiej jeszcze nie zmieniajcie 😉

Prognozę w razie zmian będę oczywiście na bieżąco aktualizował, dlatego warto do niej zaglądać.