Orientacyjna prognoza pogody do końca stycznia 2022

Za nami półmetek meteorologicznej zimy, która według prognoz długoterminowych różnych portali miała przynieść nawet 30-stopniowe mrozy i dużo śniegu, zwłaszcza na początku stycznia 2022. Oczywiście nic z tych prognoz jak zwykle nie wyszło. Pierwsza połowa zimy przyniosła śniegu jak na lekarstwo, a styczeń pod względem temperatury zapisuje się do tej pory zdecydowanie powyżej normy wieloletniej, co potwierdza poniższa grafika.

Zdjęcie
źródło: IMGW-PIB

Wiele razy podkreślałem, że prognozy na kilka miesięcy nie mają w naszym klimacie kompletnie żadnego sensu, no może poza jednym i to dość wątpliwym, czyli medialnym. Pogodę można w miarę trafnie przewidywać na kilka dni, rzadko kiedy na kilkanaście, choć dzisiaj spróbuję taką orientacyjną prognozę do końca miesiąca przedstawić. Zaznaczam jednak, że może być ona obarczona błędem.

W ŚRODĘ [19.01.2022] W CIĄGU DNIA bez opadów. Rano w północnej połowie województwa pochmurno, a w południowej pogodnie ⛅ W ciągu dnia rozpogodzenia będą postępować również na północ regionu. Temp. max. ok. 1/3°C. Wiatr z południowego zachodu umiarkowany, a wieczorem dość silny, będzie obniżać temp. odczuwalną o ok. 7 stopni. Ciśnienie gwałtownie spadnie z 1035 do 1015 hPa, co będzie zapowiedzią dalszych zmian w pogodzie.

W NOCY ZE ŚRODY NA CZWARTEK [19/20.01.2022] początkowo wystąpią liczne rozpogodzenia, później zachmurzenie od północnego zachodu wzrośnie do całkowitego i w czwartek nad ranem miejscami spadnie trochę śniegu ❄️ lub śniegu z deszczem. Temp. min. ok. -2/1°C. Będzie dość mocno wiać z południowego zachodu.

W CZWARTEK [20.01.2022] W CIĄGU DNIA zachmurzenie zmienne od całkowitego ☁️ po umiarkowane ⛅ Okresami będzie padać śnieg ❄️ tak więc zima nieco bardziej się rozkręci. Temp. max. przed południem ok. 0/2°C, ale po południu spadnie poniżej zera. Wiatr dość silny z zachodu, będzie obniżał temperaturę odczuwalną o ok. 7 stopni. Wahania ciśnienia ok. 1015-1012 hPa.

W NOCY Z CZWARTKU NA PIĄTEK [20/21.01.2022] zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite. Miejscami wystąpią opady śniegu ❄️ Temp. min. ok. -4/-6°C. Wiatr umiarkowany i dość silny z północnego zachodu.

W PIĄTEK [21.01.2022] W CIĄGU DNIA zachmurzenie całkowite i duże z przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu ❄️ Temp. max. ok. -1/-3°C, a więc utrzyma się całodobowy mróz, jak na zimę przystało. Wiatr z północnego zachodu nadal umiarkowany i dość silny. Ciśnienie lekko wzrośnie do ok. 1020-1022 hPa.

WSTĘPNA PROGNOZA NA WEEKEND 22-23.01.2022 – nad Polską wystąpi podział na cieplejszy (odwilżowy) zachód oraz chłodniejszy (mroźny) wschód, dlatego prognoza akurat dla woj. śląskiego jest w tym momencie trochę ryzykowna, jednak wydaje mi się, że nasz region pozostanie po stronie zimowej. Śnieg na pewno nie stopnieje, gdyż w całymi regionie utrzyma się lekki całodobowy mróz. Lokalnie poprószy śnieg, tak więc myślę, że możemy na weekend szykować sanki i narty 😉

JAKA POGODA DO KOŃCA STYCZNIA? Jest to oczywiście prognoza bardzo orientacyjna. Na obecną chwilę po dogłębnej i wnikliwej analizie wielu map i modeli numerycznych istnieje stosunkowo duże prawdopodobieństwo, że na Górnym Śląsku zimowa aura utrzyma się co najmniej do 25 stycznia.

Czasami dosypie świeżego śniegu, tak więc grubość pokrywy śnieżnej miejscami może osiągać lub przekraczać w trzeciej dekadzie stycznia 10 cm. Noce z mrozem, zaś w ciągu dnia temperatura do ok. 25 stycznia powinna być na ogół ujemna. Pod koniec miesiąca prawdopodobnie odwilż w ciągu dnia. Zapraszam oczywiście na kolejne moje aktualizacje prognozy.