OSTRZEŻENIE: 1 i 2 kwietnia śnieżyce [mapki]

W PIĄTEK 1 kwietnia 2022 nad Polską znajdzie się front atmosferyczny związany z klasycznym niżem genueńskim, który powstał, jak sama nazwa mówi, nad Zatoką Genueńską należącą do Morza Śródziemnego.

Poniżej mapa synoptyczna Europy, na której doskonale widać umiejscowienie tego niżu 31 marca 2022 o godz. 00:00

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Sytuacja baryczna 31.03.2022 godz. 00:00 [źródło: IMGW-PIB]

Widoczne rozmieszczenie układów niżowych oraz wyżowych będzie sprzyjało utworzeniu się zimowych warunków pogodowych. Do naszego kraju spływa coraz zimniejsze powietrze arktyczne.

Front atmosferyczny przyniesie najpierw opady deszczu, które już w czwartek 31 marca 2022 wieczorem zaczną miejscami przechodzić w opady śniegu z deszczem, a w piątek 1 kwietnia 2022 w opady mokrego i ciężkiego śniegu.

Gdzie spadnie śnieg?

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Prognozowany zasięg opadów 1-2 kwietnia 2022

Opady wystąpią przede wszystkim na południu, wschodzie i w centrum kraju. Na południowym wschodzie 1 kwietnia 2022 będą to jeszcze głównie opady deszczu, które 2 kwietnia 2022 przejdą już w sam śnieg. Na pozostałym obszarze wskazanym na mapie padać będzie głównie sam śnieg.

Grubość powstałej pokrywy śnieżnej będzie zróżnicowana, od kilku do kilkunastu centymetrów, ale miejscami, głównie na środkowym wschodzie Polski (czerwone wykrzykniki na grafice), spaść może nawet 20-30 centymetrów śniegu!

Będą to zatem największe opady od początku roku i w tym spóźnionym sezonie zimowym. Śnieg będzie bardzo ciężki. Lokalnie może wytworzyć śniegołomy, które z kolei przyczynić się mogą do przerw w dostawie prądu.

Znacznie pogorszą się warunki jazdy na drogach. Niewykluczone utrudnienia na kolei i lotniskach.

UDOSTĘPNIJ TO OSTRZEŻENIE RODZINIE I ZNAJOMYM

PROGNOZA NA CAŁY PIERWSZY WEEKEND KWIETNIA JEST JUŻ 👉TUTAJ