Mocniej sypnie śniegiem. Miejscami możliwa gołoledź [9-10.12.2021]

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Opady prognozowane na czwartkowe popołudnie i wieczór oraz noc z czwartku na piątek 9/10 grudnia 2021

A – OPADY ŚNIEGU, MIEJSCAMI INTENSYWNE

B – OPADY ŚNIEGU LUB MARZNĄCEGO DESZCZU POWODUJĄCEGO GOŁOLEDŹ

INFORMACJA DLA WOJ. ŚLĄSKIEGO
W czwartek [09.12.2021] w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych oraz w nocy z czwartku na piątek [9/10.12.2021] w woj. śląskim oprócz umiarkowanych, a lokalnie również intensywnych opadów śniegu możliwe będą miejscami także przejściowo opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.

Sytuacja jest bardzo chwiejna, gdyż górą napłynie na chwilę cieplejsze powietrze, natomiast niżej zalegać będzie chłodniejsze. W takiej sytuacji zamiast opadu śniegu może dojść także do opadów deszczu lodowego, czyli zamarzniętych w powietrzu kropli wody, lub też samego deszczu, który zamarzając na powierzchni samochodów, chodników i ulic utworzy niebezpieczny osad atmosferyczny –> gołoledź.

Zaznaczam, że wystąpienie gołoledzi nie jest pewne, ale prawdopodobne. Jeśli wystąpią opady samego śniegu, wówczas do gołoledzi nie dojdzie. W tym miejscu dodam, że niestety w Polsce słowo gołoledź jest nadużywane i często utożsamiane z każdym innym rodzajem śliskości, w tym warstwą zajeżdżonego śniegu na drodze. Tymczasem gołoledź jest zjawiskiem stosunkowo rzadkim i bardzo niebezpiecznym, powstającym w specyficznych warunkach.

Uważajcie na siebie. Oby padał sam śnieg ❄️