Już kilka dni temu zapowiadałem, że Sylwestrowo-Noworoczny Weekend przejdzie do historii i tak też się stało! Nowy Rok witaliśmy o północy bardzo wysokimi temperaturami.
Poniżej porównanie pomiarów temperatury powietrza w Sylwestrową Noc o północy na stacjach synoptycznych IMGW (z lewej) z moją prognozą temperatury (z prawej). Sprawdzalność oceńcie sami 😉
Jakie były przyczyny tak wysokiej temperatury?
Najważniejszym czynnikiem był bardzo silny strumień ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego, które napłynęło do nas z południowego zachodu znad Atlantyku, a nawet północno-zachodniej Afryki.
Wsteczną trajektorię powietrza przedstawia poniższa grafika.
Silną południowo-zachodnią cyrkulację powietrza umożliwiła specyficzna sytuacja baryczna przedstawiona na poniższej grafice.
Bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego ściągnął do Europy Środkowej rozległy niż znad północnego Atlantyku.
Drugim czynnikiem był efekt fenowy w górach, który spowodował, że np. w Bielsku-Białej i Jeleniej Górze temperatura wzrosła do prawie 18°C. Trzecim operacja słoneczna, która o tej porze roku ma jednak stosunkowo niewielkie znaczenie. Poniżej grafika z temperaturą maksymalną zanotowaną w niedzielę na stacjach synoptycznych IMGW.
Najwyższą temperaturę zanotowano na stacji synoptycznej Warszawa-Okęcie 18,9°C i to jest na razie nowy oficjalny rekord temperatury dla stycznia w Polsce.
Jeszcze wyższą temperaturę 19°C zanotowały niektóre stacje automatyczne: Korbielów w woj. śląskim oraz Jodłowniki w powiecie limanowskim w Małopolsce.
Warto dodać, że w Głuchołazach w woj. opolskim w nocy o godz. 04:10 zanotowano aż 18,7°C bijąc o 0,1°C wcześniejszy rekord z 1999 roku z miejscowości Pszenno na Dolnym Śląsku.
W Katowicach tak wysokie temperatury nocą nawet w środku lata są rzadkością 🙂