Pan Europoseł chyba coś pomylił. Ostatnia zmiana czasu?

Nie będę ukrywał, że jestem trochę zszokowany po przeczytaniu wywiadu z Panem Europosłem, który ukazał się na różnych portalach, m.in. tu: https://finanse.wp.pl/to-koniec-przestawiania-zegarkow-padl-termin-6695145742957376a w którym to czytamy:

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo

Po pierwsze Pan Europoseł myli długość geograficzną z szerokością. Strefy czasowe zawsze były, są i będą związane tylko i wyłącznie z długością geograficzną, a nie szerokością, co przedstawia poniższa grafika. Panie Pośle, czas zmieniamy podróżując z zachodu na wschód lub ze wschodu na zachód, a nie z południa na północ, czy z północy na południe.

Pogoda dla śląska - pogoda i ciekawostki meteo
Strefy czasowe na Ziemi

Po drugie Pan Karski twierdzi, że przed nami prawdopodobnie ostatnia zmiana czasu i na stałe pozostaniemy już w czasie zimowym.

Mam nadzieję, że tak się nie stanie i albo pozostaniemy przy dwukrotnej zmianie czasu w ciągu roku, albo na stałe w czasie letnim, przestawiając ostatni raz zegary w marcu 2022 lub 2023 roku.

Polacy wolą czas letni

W sondażu przeprowadzonym kilka lat temu prawie 80% Polaków opowiedziało się za pozostawieniem na stałe czasu letniego, dlatego tym bardziej nie rozumiem tej decyzji. Mam nadzieję, że to po prostu pomyłka.

Gdybyśmy pozostali na stałe w czasie zimowym, to wiosną i latem Słońce wschodziło i zachodziłoby o godzinę wcześniej niż do tej pory, czyli nie dość, że szybciej zapadałby wieczór i musielibyśmy o godzinę wcześniej zapalać światło w swoich domach, to jeszcze wschód następowałby już nawet o godzinie 3, gdy większość ludzi śpi.

Nierzetelne artykuły

Generalnie jestem przerażony poziomem niektórych artykułów związanych ze zmianą czasu. W jednym z nich przeczytałem, że jeśli pozostaniemy na stałe w czasie letnim, to wiosną i latem będzie dłużej jasno, ale będziemy spać o godzinę krócej!

Wynika z tego, że przez całą wiosnę i lato będziemy codziennie spać o godzinę krócej. Jest to oczywisty absurd. Owszem, śpimy o godzinę krócej, ale tylko przez tę jedną noc, gdy zmieniamy czas, za to potem przez siedem miesięcy korzystamy z dobrodziejstw, jakie przynosi czas letni.

Więcej o sensie i zaletach wprowadzania czasu letniego napisałem w moim poniższym artykule z marca tego roku. Zapraszam 🙂 👇

Przypomnę, że w tym roku zmieniamy czas na zimowy w niedzielę 31 października 2021 przedstawiając wskazówki zegara o godzinę do tyłu, czyli z godz. 03:00 na 02:00