Pogodą zawładnie potężny wyż!

Za nami całkiem przyjemny zimowy weekend, który oprócz śniegu ❄️ przyniósł także sporo przejaśnień 🌥️ Utrzymywał się lekki całodobowy mróz. W niedzielę w woj. śląskim było maksymalnie -2/-4°C i region ten należał do najchłodniejszych w Polsce.

W najbliższych dniach pogodą będzie sterował ogromny wyż. Co to dla nas oznacza? Zapraszam na szczegółową kilkudniową prognozę pogody na kolejne dni lutego oraz dość zaskakującą ciekawostkę na samym końcu 😉

W PONIEDZIAŁEK [06.02.2023] – w ciągu dnia zachmurzenie w województwie śląskim będzie zróżnicowane od dużego po małe 🌤️ Na ogół bez opadów, jedynie na południu regionu bardzo lokalnie może przelotnie poprószyć.

Nadal chłodno. Temperatura maksymalna po południu ok. -2/-4°C. Wiatr słaby z północnego wschodu. Ciśnienie stabilne i bardzo wysokie ok. 1040 hPa.

W NOCY z poniedziałku na wtorek przewiduję zachmurzenie zróżnicowane od małego po duże, początkowo niebo miejscami będzie nawet bezchmurne. Bez opadów. To będzie najzimniejsza noc od początku tego roku.

Przewiduję temperaturę minimalną ok. -8/-10°C, ale lokalnie w czasie dłuższych rozpogodzeń i z dala od gęstej miejskiej zabudowy oraz w obniżeniach terenu i tzw. mrozowiskach temperatura będzie spadać do ok. -11/-14°C. W kotlinach górskich temperatura będzie spadać do ok -15/-20°C. Wiatr słaby ze zmiennych kierunków. Ciśnienie bardzo wysokie ok. 1041 hPa.

We WTOREK [07.02.2023] przewiduję w woj. śląskim przeważnie zachmurzenie duże i całkowite. Tylko lokalnie może słabo poprószyć śnieg. Temperatura maksymalna około -0/-2°C. Wiatr słaby z kierunków północnych. Ciśnienie dość stabilne i nadal bardzo wysokie ok. 1041-1042 hPa.

W NOCY z wtorku na środę – zachmurzenie w województwie śląskim będzie przeważnie duże i całkowite. Lokalnie możliwe będą bardzo słabe przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna ok. -4/-8°C. Wiatr słaby z północy i północnego wschodu, a ciśnienie nadal bardzo wysokie i stabilne ok. 1042 hPa.

W ŚRODĘ [08.02.2023] – w ciągu dnia zaczną się pojawiać stopniowo coraz większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia 🌤️ Na ogół bez opadów. Temperatura wzrośnie po południu do ok. -1/1°C. Wiatr powieje słabo z południowego wschodu oraz wschodu. Ciśnienie osiągnie rekordową w tym roku i najwyższą od wielu miesięcy wartość około 1044 hPa!

Jak widać, przed nami w miarę suche dni, z bardzo wysokim ciśnieniem, przejaśnieniami i największymi nocnymi spadkami temperatury od początku roku.

Nie ma mowy oczywiście o siarczystych mrozach i żadnej Bestii ze Wschodu, którą kolejny raz niepotrzebnie straszą niektóre portale internetowe.

Swoją prognozę będę oczywiście w razie zmian na bieżąco aktualizował, a na koniec zapraszam na obiecaną i zapewne dość zaskakującą ciekawostkę dotyczącą lutego, którą przeczytacie tutaj