Początek astronomicznej jesieni – równonoc jesienna

Na całej Ziemi dzień i noc trwają po 12 godzin…

…biorąc za początek i koniec dnia moment, w którym środek tarczy słonecznej przecina horyzont. W rzeczywistości dzień trwa nieco ponad 12 godzin, licząc od momentu pojawienia się pierwszych promieni wschodzącego Słońca aż do momentu, gdy cała tarcza słoneczna zniknie wieczorem pod horyzontem.

Słońce na całej Ziemi wschodzi dokładnie na wschodzie, a zachodzi dokładnie na zachodzie

Na całej Ziemi Słońce w pierwszym dniu astronomicznej jesieni wschodzi dokładnie na wschodzie o godz. 06:00 miejscowego czasu słonecznego i zachodzi w zachodnim punkcie horyzontu o godz. 18:00 tego samego czasu. W Katowicach Słońce zajdzie dokładnie o godz. 18:40 czasu urzędowego (wschodnioeuropejskiego/letniego).

Oświetlenie Ziemi w dniu równonocy jesiennej

W pierwszym dniu jesieni Słońce w południe góruje w zenicie, czyli pod kątem 90 stopni, dokładnie na równiku, a to oznacza, że ludzie o godz. 12 nie widzą tam własnego cienia 😃

Na biegunie północnym zaczyna się półroczna noc polarna

Na biegunie północnym skończył się właśnie półroczny dzień polarny i zaczyna półroczna noc polarna. Na biegunie południowym sytuacja jest odwrotna.

Codziennie noc wydłuża się aż o 4 minuty

Na przełomie astronomicznego lata i jesieni dnia ubywa najszybciej, bo aż o 4 minuty dziennie. Słońce będzie nadal zmniejszać swoją wysokość i moc, a dzień będzie się nadal skracać aż do 22 grudnia, czyli dnia tzw. przesilenia zimowego, kiedy to dzień ponownie zacznie się wydłużać i zaczniemy pochód ku wiośnie 😉

Początek jesieni astronomicznej nastąpił dokładnie 23 września 2022 o godz. 03:03

Oczywiście fakt, że na całej Ziemi dni i noce trwają teraz mniej więcej tyle samo, nie oznacza, że na całej Ziemi mamy podobną temperaturę. Jak już pewnie wiecie z moich poprzednich ciekawostek, temperatura powietrza zależy przede wszystkim od wysokości Słońca. Najcieplej jest w szerokościach międzyzwrotnikowych, gdzie temperatura dochodzi obecnie nawet do ok. 45°C przy zaledwie 12 godzinnym dniu.

Mamy aż pięć rodzajów jesieni. Wszystkie opisałem w tym artykule 👇

PODOBNE ARTYKUŁY

Previous
Next