Początek astronomicznej jesieni – równonoc jesienna

Dziś na całej Ziemi dzień i noc trwają po 12 godzin…

…biorąc za początek i koniec dnia moment, w którym środek tarczy słonecznej przecina horyzont. W rzeczywistości dzień trwa nieco ponad 12 godzin, licząc od momentu pojawienia się pierwszych promieni wschodzącego Słońca aż do momentu, gdy cała tarcza słoneczna zniknie wieczorem pod horyzontem.

Słońce na całej Ziemi wzeszło dziś dokładnie na wschodzie, a zajdzie dokładnie na zachodzie

Na całej Ziemi Słońce wzeszło w dniu dzisiejszym dokładnie na wschodzie o godz. 06:00 miejscowego czasu słonecznego i zajdzie w zachodnim punkcie horyzontu o godz. 18:00 tego samego czasu. W Katowicach Słońce zajdzie dokładnie o godz. 18:42 czasu urzędowego (wschodnioeuropejskiego/letniego).

Tak wygląda oświetlenie Ziemi w dniu równonocy jesiennej, czyli w pierwszym dniu astronomicznej jesieni.

Dziś Słońce w południe górowało w zenicie, czyli pod kątem 90 stopni, dokładnie na równiku, a to oznacza, że ludzie o godz. 12 nie zobaczyli tam własnego cienia 😃

Na biegunie północnym zaczyna się półroczna noc polarna

Na biegunie północnym skończył się właśnie półroczny dzień polarny i zaczyna półroczna noc polarna. Na biegunie południowym sytuacja jest odwrotna.

Codziennie noc wydłuża się aż o 4 minuty

Na przełomie astronomicznego lata i jesieni dnia ubywa najszybciej, bo aż o 4 minuty dziennie. Słońce będzie nadal zmniejszać swoją wysokość i moc, a dzień będzie się nadal skracać aż do 22 grudnia, czyli dnia tzw. przesilenia zimowego, kiedy to dzień ponownie zacznie się wydłużać i zaczniemy pochód ku wiośnie 😉

Początek jesieni astronomicznej nastąpi dokładnie 22 września 2021 o godz. 21:21

Oczywiście fakt, że na całej Ziemi dni i noce trwają teraz mniej więcej tyle samo, nie oznacza, że na całej Ziemi mamy podobną temperaturę. Jak już pewnie wiecie, ta zależy przede wszystkim od wysokości Słońca. Najcieplej jest w szerokościach międzyzwrotnikowych, gdzie temperatura dochodzi obecnie nawet do 45°C przy zaledwie 12 godzinnym dniu.

Mamy aż pięć rodzajów jesieni. Wszystkie opisałem 1 września w tym artykule 👇

PODOBNE ARTYKUŁY

Previous
Next