Początek jesieni astronomicznej: 22 września 2024 o 14:43
W pierwszym dniu jesieni astronomicznej na całej Ziemi dzień i noc trwają po 12 godzin, biorąc za początek i koniec dnia moment, w którym środek tarczy słonecznej przecina horyzont.
W rzeczywistości dzień trwa nieco ponad 12 godzin, licząc od momentu pojawienia się pierwszych promieni wschodzącego Słońca aż do momentu, gdy cała tarcza słoneczna zniknie wieczorem pod horyzontem.
Na całej Ziemi Słońce w pierwszym dniu astronomicznej jesieni wschodzi dokładnie na wschodzie o godz. 06:00 miejscowego czasu słonecznego i zachodzi w zachodnim punkcie horyzontu o godz. 18:00 tego samego czasu.
W Katowicach Słońce zajdzie o godz. 18:41 czasu urzędowego (wschodnioeuropejskiego/letniego).
W pierwszym dniu jesieni Słońce w południe góruje w zenicie, czyli pod kątem 90 stopni, dokładnie na równiku, a to oznacza, że ludzie o godz. 12 nie widzą tam własnego cienia
Na biegunie północnym kończy się właśnie półroczny dzień polarny i zaczyna półroczna noc polarna. Na biegunie południowym sytuacja jest odwrotna.
Na przełomie astronomicznego lata i jesieni dnia ubywa najszybciej, bo aż o 4 minuty dziennie. Słońce będzie nadal zmniejszać swoją wysokość i moc, a dzień będzie się nadal skracać aż do 22 grudnia, czyli dnia tzw. przesilenia zimowego, kiedy to dzień ponownie zacznie się wydłużać i zaczniemy pochód ku wiośnie 😉
Oczywiście fakt, że na całej Ziemi dni i noce trwają teraz mniej więcej tyle samo, nie oznacza, że na całej Ziemi mamy podobną temperaturę. Jak już pewnie wiecie z moich poprzednich ciekawostek, temperatura powietrza zależy przede wszystkim od wysokości Słońca.
Najcieplej jest w szerokościach międzyzwrotnikowych, gdzie temperatura dochodzi obecnie nawet do ok. 45°C przy zaledwie 12 godzinnym dniu.
Mamy aż pięć rodzajów jesieni. Wszystkie opisałem w tym osobnym 👇 ARTYKULE
Cieszę się, że czytasz moje ciekawostki 🙂 Jeśli chcesz, możesz postawić mi wirtualną kawkę ☕ 👉TUTAJ Z góry serdecznie dziękuję, że wspierasz moją pracę 🙋