Podsumowanie sierpnia 2022

Za nami ostatni miesiąc meteorologicznego lata. Sprawdźmy, gdzie sierpień był najcieplejszy, gdzie najchłodniejszy, gdzie najbardziej deszczowy, słoneczny itd.

Tegoroczny sierpniowy rekord temperatury padł w Słubicach [36,5°C]. Na wszystkich stacjach synoptycznych (z wyjątkiem Zakopanego i Helu) zanotowano co najmniej jeden upalny dzień [30+]. Najniższa temperatura to 6,2°C w Jeleniej Górze oraz Pile.

źródło: IMGW-PIB
źródło: IMGW-PIB

Najcieplejszym miastem okazał się Poznań, gdzie średnia miesięczna temperatura całego sierpnia wyniosła 22,1°C. Przypomnę, że wartość ta uwzględnia temperaturę wszystkich dni i nocy. Do najchłodniejszych miast (nie licząc gór) należały miasta w woj. śląskim (Bielsko-Biała i Katowice) ze średnią temp. poniżej 20°C. Nawet na tzw. biegunie zimna, czyli w Suwałkach, było ciut cieplej 🙂

źródło: IMGW-PIB

Generalnie sierpień w całym kraju był cieplejszy niż norma z lat 1990-2020. Największe odchylenie od średniej wystąpiło na północy Polski, zaś najmniejsze znowu w woj. śląskim (Bielsko-Biała).

źródło: IMGW-PIB

Najwięcej deszczu spadło na całym Śląsku, zarówno Dolnym jak i Górnym. W Opolu suma opadów była aż 40 razy wyższa niż w najbardziej suchym Białymstoku. Generalnie opady w kraju były bardzo zróżnicowane.

Na Śląsku padało dużo więcej niż przeciętnie w sierpniu, tak więc tu nie ma mowy o suszy, co zresztą potwierdzają pomiary wilgotności gleby na różnych poziomach. Do najbardziej suchych regionów należało wybrzeże Bałtyku oraz północny wschód, gdzie susza rzeczywiście daje się we znaki.

źródło: IMGW-PIB
źródło: IMGW-PIB

Do najbardziej słonecznych regionów należały obszary, które były jednocześnie najbardziej suche, czyli wspomniane wybrzeże oraz Podlasie, zwłaszcza okolice Białegostoku. Najmniej Słońca było w Zakopanem.

źródło: IMGW-PIB

PODOBNE ARTYKUŁY

Previous
Next