Pogoda w drugiej dekadzie stycznia

Za nami kilka pochmurnych i mokrych dni, w czasie których dość często padał deszcz 🌧️ a wysoko w górach przejściowo również śnieg ❄️ Jakiej pogody możemy się spodziewać w kolejnych dniach już drugiej dekady stycznia? Zapraszam na szczegóły.

W ŚRODĘ [11-01-2023] – bez opadów. Rano miejscami wystąpią mgły, po ustąpieniu których w większości województwa śląskiego pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia ⛅ Temp. max. po południu ok. 4/6°C. Wiatr słaby z kierunków południowych. Ciśnienie lekko spadnie do ok. 1015 hPa.

W NOCY ze środy na czwartek ponowne pogorszenie pogody. Zachmurzenie wzrośnie do dużego i całkowitego. Od zachodu przez całe woj. śląskie przejdzie kolejny front atmosferyczny przynosząc opady deszczu 🌧️ a w wyższych partiach Beskidów również śniegu. Temp. min. ok. 0/3°C. Wiatr słaby i umiarkowany z południa oraz południowego zachodu.

W CZWARTEK [12-01-2023] – pogodę w naszym województwie będzie kształtować przejściowo klin wyżowy, który przyniesie sporo przejaśnień ⛅ i rozpogodzeń oraz brak opadów. Temp. max. po południu ok. 7/8°C. Wiatr słaby i umiarkowany z południowego zachodu. Ciśnienie będzie się delikatnie wahać w zakresie 1018-1015 hPa.

W NOCY z czwartku na piątek od zachodu nastąpi ponowny wzrost zachmurzenie do dużego i całkowitego, ale w większości regionu bez opadów, jedynie lokalnie może słabo pokropić. Temp. min. ok. 4/6°C. Wiatr umiarkowany wciąż z południowego zachodu.

W PIĄTEK [13-01-2023] – przewiduję w całym woj. śląskim zachmurzenie duże i całkowite. Miejscami wystąpią opady deszczu 🌧️ Temp. max. ok. 7/8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny z południowego zachodu. Ciśnienie ustabilizuje się na poziomie 1012-1015 hPa.

CO DALEJ Z ZIMĄ? – prognozy pogody powyżej 3 dni mają mniejszą sprawdzalność, ale z moich wstępnych analiz pola ciśnienia i cyrkulacji powietrza wynika, że szansa na ochłodzenie rysuje się dopiero pod koniec drugiej dekady stycznia.

Jest to oczywiście tylko prognoza orientacyjna, dlatego zachęcam do sprawdzania moich kolejnych aktualizacji. Na koniec zobaczcie, z czym mierzą się od dobrych kilku dni mieszkańcy Rosji na wschodzie Europy. O tym przeczytacie w tej osobnej dość szokującej ciekawostce

👉CIEKAWOSTCE