Za nami najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów! A przed nami pierwszy tydzień października. Zapraszam na najnowszą kilkudniową prognozę pogody dla województwa śląskiego 🙂
PONIEDZIAŁEK [02.10.2023] – w ciągu dnia zachmurzenie będzie zróżnicowane od dużego 🌥️ rano po małe 🌤️ po południu. Bez opadów. Temp. max. ok. 20/23°C. Wiatr powieje słabo z południowego zachodu. Ciśnienie 1025->1023 hPa.
NOC z poniedziałku na wtorek – zachmurzenie najwyżej małe lub umiarkowane w postaci chmur piętra wysokiego. Bez opadów. Temp. min. ok. 10/12°C. Wiatr słaby z południa. Ciśnienie będzie spadać do 1019 hPa.
WTOREK [03.10.2023] – sporo Słońca, na niebie pojawią się jedynie cienkie chmury piętra wysokiego 🌤️ Bez opadów. Z południowego zachodu napłynie do nas ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Temp. max. po południu wyniesie aż ok. 24/26°C, zatem poczujemy powiew lata w październiku!
Dodam ciekawostkę, że we wtorek wieczorem w Polsce będzie cieplej niż we Włoszech czy Grecji. Wiatr z południa i południowego zachodu, będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h. W górach halny, który dodatkowo podniesie temperaturę powietrza. Ciśnienie obniży się do 1015 hPa.
NOC z wtorku na środę – z zachodu na wschód będzie się przemieszczał front chłodny przynosząc przejściowo wzrost zachmurzenia do całkowitego oraz miejscami niewielkie opady deszczu 🌧️ Temp. min. rano ok. 11/12°C. Wiatr nadal umiarkowany i dość silny z południowego zachodu, za frontem skręcający na północno zachodni. Ciśnienie po przejściu frontu dość szybko wzrośnie do 1025 hPa.
ŚRODA [04.10.2023] – po nocnym froncie w ciągu dnia pogoda ponownie się poprawi, zachmurzenie będzie zmienne, przeważnie umiarkowane ⛅ Bez opadów. Napłynie do nas chłodniejsze powietrze polarno-morskie, dlatego po południu na termometrach zobaczymy najwyżej 16/17°C. Będzie zatem o osiem stopni chłodniej niż we wtorek. Wiatr umiarkowany z zachodu. Ciśnienie ustabilizuje się na poziomie 1027 hPa.
Podsumowując, w najbliższym czasie czeka nas typowa dla naszego klimatu huśtawka temperatury, jednak te największe jej wahania dopiero przed nami, w kolejnej porze roku, czyli zimą 😉