Będzie się sporo działo

W nowym tygodniu w pogodzie znowu będzie się dużo działo. Zapraszam na szczegółową prognozę dla woj. śląskiego na najbliższe dni.

PONIEDZIAŁEK [20.11.2023] – od rana do wieczora zachmurzenie całkowite ☁️ Do tego w większości regionu wystąpią opady deszczu ☔ związane z niżem MARCO, którego centrum znajdzie się nad Polską. Niż ten sprowadzi do nas dość ciepłe powietrze polarno-morskie znad Atlantyku, stąd temperatura maksymalna wyniesie ok. 7/9°C. Wiatr powieje słabo i umiarkowanie z południowego zachodu oraz zachodu.

NOC z poniedziałku na wtorek – w dalszym ciągu w całym regionie pochmurno z ciągłymi opadami deszczu 🌧️  Temp. min. ok. 6/7°C. Wiatr słaby i umiarkowany z zachodu. Ciśnienie zacznie delikatnie rosnąć do 1010 hPa.

WTOREK [21.11.2023] – zachmurzenie duże i całkowite ☁️ W większości regionu wystąpią opady deszczu 🌧️ choć już nieco słabsze niż w poniedziałek. Temp. max. ok. 7/8°C. Ciśnienie w ciągu dnia w miarę stabilne ok. 1010 hPa, dopiero wieczorem zacznie rosnąć. Wiatr słaby i umiarkowany z zachodu, skręcający na północny.

NOC z wtorku na środę – zmiana pogody. Na przesuwającym się z północy na południe chłodnym froncie atmosferycznym wystąpią niewielkie opady deszczu przechodzące w śnieg ❄️ gdyż z północy napłynie do nas zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Do rana krajobrazy gdzieniegdzie lekko się zabielą ❄️

Nastąpi wyraźne ochłodzenie. Temperatura minimalna rano wyniesie ok. -1/-3°C. Najchłodniej będzie na północy regionu, czyli m.in. w okolicach Częstochowy. Wiatr słaby i umiarkowany z północy. Ciśnienie gwałtownie wzrośnie do 1022 hPa.

ŚRODA [22.11.2023] – rano tylko miejscami początkowo wystąpią słabe zanikające opady śniegu, głównie w południowej połowie woj. śląskiego. Później w ciągu dnia zachmurzenie od całkowitego ☁️ po duże z przejaśnieniami 🌥️ głównie na północy regionu. Na ogół już bez opadów.

To będzie najchłodniejszy dzień od dziewięciu miesięcy, dokładnie od pierwszej dekady lutego. Temp. max. wyniesie ok. 0/-1°C, a to oznacza, że w wielu miejscach zapanuje termiczna zima, a nawet całodobowy mróz. Wiatr słaby z północy. Ciśnienie jeszcze lekko wzrośnie do 1028 hPa.

NOC ze środy na czwartek będzie mroźna. Potem nastąpi ponowne ocieplenie, ale prawdopodobnie w towarzystwie wichur, tak więc w tym tygodniu czeka nas cały wachlarz zjawisk pogodowych.

Kolejna aktualizacja prognozy kilkudniowej ukaże się we wtorek wieczorem 😉